YUMURTA DONASYONU (YUMURTA NAKLİ) NEDİR?

Kadınların çoğunda maalesef ki yumurtalık problemi görülmektedir, kimisine kist, kimisinde yumurtalıklar tembeldir, bazısında ise yumurtalıklar durmuş çalışmamaktadır.

YUMURTA DONASYONU (YUMURTA NAKLİ) NEDİR?
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 20:48

Buda ilerde kadınların çocuk sahibi olmasını annelik duygusunu yaşamasını zorlaştırmaktadır, kadınların çoğu anne olmayı ister kendinden sevdiği kişiden bir can parça taşımak tüm dünyasını bebeğine adamak ister. Maalesef ki şartlar elvermemektedir bazen, doktor doktor gezmek çare çözüm aramakla geçer ömürlerinin bir kısmı en ufak bir umut ışığı da olsa yeter derler. Lakin her şey kolay değildir tıp kendini geliştirmiş olsa da her şey o kadar değildir maalesef tıp kendisini çocuk konusunda kendini geliştirdi tüp bebek, aşılama, kök hücre ile bile bebek sahibi olmak mümkündür. Peki bu altarnatifler de çözüm olmadığı zaman ne olacak geriye tek bir seçenek kalmaktadır yumurta donasyonu diğer halk arasında bilinen adı ile yumurta nakli devreye girmektedir. Peki yumurta nakli nasıl yapılmaktadır ve nerede yapılmaktadır.

Yumurta nakli nasıl yapılır?

Yumurta donasyonu yani yumurta bağışı tüp bebek yöntemi ile elde edilmiş yumurta hücrelerinin alıcı kadının eşinin spermleri ile döllendirilmiş olması ve alıcı kadının rahmine embriyonun transfer edilmesi ile oluşmaktadır. Bu işlem uygulaması sayesinde doğmuş olan ilk bebek ise 3 şubat 1984 yılında dünyaya gelmiştir. Bu uygulama kesinlikle kendi yumurtaları ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanmaktadır bu yöntem sayesinde gebe kalmaları mümkündür. Çünkü kadının gebe kalması için kadının yumurtasının erkeğin spermi ile döllenmesi gerekir. Bu yöntem ise yumurta rezervinin tükenmiş olan kadının anne olmasını sağlamaktadır.

Yumurta nakli nerede yapılmaktadır?

Bu uygulama çoğu ülkede ve bizim ülkemizde yasaklanmıştır. Ancak Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır. Ancak uygun koşullar sağlandığı zaman yapılmaktadır aksi halde yapılmamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.