Yüksek Tansiyon Sorununu Ortadan kaldıran 11 Gıda

Yüksek tansiyonla bazı yiyeceklerin mücadele ettiği biliniyor. Eğer sizde de yüksek tansiyon problemi varsa bu besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. İşte tansiyonu kontrol altına alan 11 gıda...

Yüksek Tansiyon Sorununu Ortadan kaldıran 11 Gıda
Yayınlanma Tarihi : 26 Ekim 2021 21:15

Yüksek tansiyon her yaştan insanının hayatını olumsuz etkileyebilecek sağlık sorunlarının başında gelir. Kontrol altına alınmadığı takdirde daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen yüksek tansiyon için bazı ilaçların yanı sıra hemen hemen her yerde ve her zaman bulabileceğiniz bir takım gıdalar vardır.

İşte Yüksek Tansiyon Problemine İyi Gelen 11 Besin

Greyfurt

Greyfurt, ekşi ve acı tadı ile bilinen bir turunçgildir. Aynı portakal ve limon gibi C vitamini bakımından zengin olan greyfurtun tansiyon düşürücü etkisi vardır. Öte yandan yüksek tansiyonun neden olduğu kalp hastalığı riskini de azaltır. Fakat yüksek tansiyon ilacı kullanan kişilere önerilmiyor. Çünkü tansiyon ilacının etkisini azalttığı biliniyor.

Somon Balığı

Somon balığı, omega-3 ve D vitamini bakımından oldukça güçlü bir besindir. Kalp ve kemik sağlığına etkisi yüksek olan somon balığının damarları daraltan oksipinler adı verilen bileşiklerin seviyesi düşürdüğü kanıtlanmıştır. Yani tansiyon düşürür ve tansiyonu kontrol altına almaya yardımcıdır.

Pazı

Pazı, yeşil yapraklı sebzeler arasında en güçlü olanıdır. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan pazının günlük 145 gram kullanımı, hem tansiyonunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, sadece kan basıncını düşürmüyor kan damarlarının da gevşemesine yardımcı oluyor. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin salatalarına bol bol eklediği kabak çekirdeği, nitrik oksit üretimine yardımcı olan magnezyum, potasyum ve arginin açısından oldukça zengindir.

Mercimek

Mercimek de aynı kabak çekirdeği gibi sağlıklı beslenenlerin mutlaka salata ve öğünlerinde kullandığı bir besindir. Lif, magnezyum ve potasyum açısından zengin olan mercimek, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler, yüksek tansiyondan kalp hastalığına hatta yağ yakımına kadar birçok faydası vardır. Yaban mersini, ahududu ve çilek gibi meyvelere rengini veren pigmentler olan antosiyaninler, kandaki nitrik oksit seviyelerini artırarak yüksek tansiyonu düşürür.

Antep Fıstığı

Potasyum açısından zengin olan Antep fıstığı, kalp sağlığı ve kan basıncını düzenleyen vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Havuç

Kan damarlarını gevşetmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan klorojenik, p-kumarik ve kafeik asitler gibi birçok fenolik bileşiklerle dolu olan havuç, besleyici olduğu kadar tansiyon problemiyle de savaşır.

Kereviz

Kış mevsiminin en çok sevilen sebzesi kereviz, tansiyon üzerinde olumlu etkisi vardır. Kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olan kereviz, tansiyonu düşüren ftalid adı verilen bileşenleri içerir.

Domates

Yaz mevsiminde kahvaltılarda ve yemeklerde sık sık kullandığımız domates, potasyum ve kerotenoid pigment likopen gibi önemli birçok besin öğesini barındırır. Kan damarlarına olumlu etkisi olan domates, tansiyon problemine de iyi gelmektedir.

Yoğurt

Potasyum ve kalsiyum açısından zengin yoğurt ve yoğurt suyu kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. En besleyici süt ürünü olan yoğurt tansiyon problemi ile savaşır. Özellikle günde 3 porsiyon yoğurt tüketmek yüksek tansiyonu yüzde 13 düşürmektedir.

Kaynak: Milliyet - Pembenar - Objektif Port