Yenildiğinde Hafızayı ve Beyni Geliştiren 9 Mükemmel Gıda

İşte beyin sağlığımızı korumak ve beynimizi güçlendirmek için beyin ve hafızayı geliştiren 9 mükemmel gıda

Yenildiğinde Hafızayı ve Beyni Geliştiren 9 Mükemmel Gıda
Yayınlanma Tarihi : 04 Ekim 2021 00:01

Vücudumuzun patronu beynimizdir. Beyin, merkezi sinir sistemimizin otokontrol merkezidir. Beyin; tat alma, duyma, işitme, görme, nefes alma gibi temel fonksiyonlarının yanı sıra düşünme, algılama, işleme gibi üst düzey beceri gerektiren fonksiyonları da yerine getirir. Bu kadar mükemmel özelliğe sahip olan beynimizin sağlığını korumak da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Araştırmalara göre beynimiz ile vücudumuzun sağlığı birbiriyle doğru orantılıdır. Öyle ki yıllar önce ATATÜRK ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ demiştir. O halde vücudumuzun sağlığı beynimizin sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi büyük ölçüde aldığımız besinlere bağlıdır. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

1.Ceviz

Görüntüsüyle beyne benzeyen ceviz, güçlü antioksidan, mineral ve vitamin kaynağıdır. Ceviz omega-3 yağ asidi içerdiği için beyin sağlığında önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca içerdiği linoleik ile birlikte E vitamini de içerdiğinden dolayı sinir sistemine oldukça faydalıdır.

2.Balık

Balık omega- 3 asidi içerir. Çocukluktan yaşlılığa kadar beynin güçlenmesinde önemli bir yeri vardır, balığın. Balık; çocukların zekasını geliştirirken, yaşlılarda ise Alzheimer’i azaltır. Haftada iki gün balık tüketmek sağlığımız adına çok önemlidir. Balık yağı ve Omega-3 desteği almak oldukça faydalıdır. Beyin gelişiminde Dha ve araşidonik asit beynin gelişiminde önemlidir. Bu asitleri büyük ölçüde balıklardan elde ederiz.

3.Böğürtlen, yaban mersini, karadut

Renkleri koyu olan bu meyveler yüksek antioksidan içerir. Antioksidanlar beyinde iltihabı azaltıp beynimizin zinde olmasını sağlar. Ayrıca bu meyveler stresi de azaltıyor.

4.Üzüm

Zihnimizdeki analiz sentez mekanizmasını geliştirip problem çözmeyi kolaylaştırıyor. Üzüm lif, antioksidan bakımdan zengindir. Yüksek ölçüde potasyum ve kalsiyum da içerir. Bu sebeple üzümün beynin gelişimi üzerinde oldukça önemli bir yeri vardır.

5.Brokoli

Brokoli, sebzelerin kralı olarak bilinir. Beyin gelişimi için önemeli, bir madde olan antioksidanın yanı sıra yüksek düzeyde K vitamini de içerir. K vitamini beyin hücreleri yapısında bulunan sfingolipid maddesinin yapısını sağlar. Brokoli bu özellikleriyle beyni genç tutar ve güçlendirir.

6.Yumurta

Yumurta folik asit ve B12 vitamini içerir. Yumurta, içerdiği bu asitler ve vitaminler sayesinde beynin yapısını gençleştirir, beyni zinde tutar.

7.Bitter Çikolata

Bitter çikolata yüksek düzeyde magnezyum ve antioksidan içerdiğinden dolayı beynin oksijen almasını sağlayarak beyni geliştirir. Ayıca sınavlardan önce çikolata yenilmesi tavsiye edilir. Bazen strese girdiğimiz durumlarda çikolata yemek mutluluk hormonlarımız olan serotonin ve dopaminin salgılanmasını sağlayarak kişileri depresyona karşı korur.

8.Zerdeçal

Her derde deva zerdeçal özelikle baharat olarak kullanılır. Zerdeçal içerdiği yüksek antioksidan özelliği sayesinde beynin yapısında ve gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir.

9.Semiz Otu

Beyin gelişimde omege-3 yağ asindin önemi büyüktür. Semizotu da içerdiği yüksek omega-3 sayesinde beynin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

Bunların yanı sıra spor yapmak, uyku düzenine dikkat etmek ve aralıklı oruçlar da tutmak beynin gelişiminde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu üç faktör vücudun yenilenmesini sağlayarak zihni dinç tutar.

Objektif Port - Kaynak - Fotoğraf: unsplash