Yeniden Isıtıldığında Yenilmemesi Gereken 6 Yiyecek! Zehirlenmeye Yol Açıyorlar

Bazı yiyecekleri yeniden ısıtmak onların zehirli bir besine dönüşmesine neden olabiliyor! İşte kesinlikle ısıtmamanız gereken o yiyecekler!

Yeniden Isıtıldığında Yenilmemesi Gereken 6 Yiyecek! Zehirlenmeye Yol Açıyorlar
Yayınlanma Tarihi : 14 Temmuz 2021 21:35

Bazı günlerde dünden kalan yiyecekleri çöpe atmak yerine onları tekrar ısıtmayı tercih ediyoruz israf olmaması için. Fakat uzmanlar bu konuda kritik uyarılarda bulunuyorlar. Yeniden ısıtılan yiyeceklerin zehirlenme gibi sorunlara yol açabileceğini belirtiyorlar.

Bu konuyla ilgili Sabah Gazetesi de çarpıcı bir haber yayınlayarak kesinlikle tekrar ısıtılmaması gereken 6 yiyecek hakkında uyarılarda bulundu. İşte Türk mutfağında yer alan ve tekrar ısıtılması durumunda zehirlenmeye yol açan o yiyecekler.

1-TAVUK

Tavuk, çok çabuk bozulabilen ve tekrar ısıtılsa bile tadı fazla değişmeyen bir yiyecektir. Genelde buzdolabında muhafaza edilir. Bu da pek önerilmeyen bir şeydir. Taze pişmiş tavuk o an tüketilmelidir. Eğer buzdolabına kaldırdıysanız da tekrardan ısıtmak yerine soğuk veya düşük ısıda hazırlanmalıdır.

Tavuğu tekrar ısıtmak, protein kompozisyonunu bozacak ve sindirimini güç hale getirecektir. Bu da hassas bünyelerde zehirlenme gibi algılanabilir. Fakat hemen tüketilmeyip uzun süre dışarıda bıraktıysanız özellikle sıcak havalarda bozulur ve sizi zehirleyebilir.

2-MANTAR

Mantar da taze tüketilmesi gerekilen bir besindir. Tekrar tekrar ısıtıldığında sindirim sisteminizi alt üst ederek bir çok soruna yol açabilir.

3-YUMURTA

Yumurta da aynı tavuk gibi tekrardan ısıtılırsa protein yapısında değişiklik göstereceği için sizi zehirleyebilir. Yumurta ile yapılmış yemek veya sosları o an tüketin.

Özellikle haşlama yumurtaları uzun süre dışarıda veya buzdolabında bekletmekten kaçının. O an sıcak ve taze tüketin.

4-KEREVİZ

Kereviz, daha sonra yemek için kaldırılmış ve ısıtılmışsa sizi zehirleyebilir. Çünkü içinde barındırdığı nitrat, nitrite dönüşecek ve kanserojen bir besin haline gelecektir.

5-PANCAR

Pancar da aynı kereviz gibi tekrar ısıtıldığında içinde barındırdığı nitrat, nitrite dönüşecektir. Bu da bir çok sağlık sorununa yol açacağı gibi gününüzü zehir edecektir. Bu yüzden pancarı salatalarda tüketmeyi tercih edin.

6-ISPANAK

Ispanak da aslında her sebze gibi hazırlandığı an tüketilmelidir. Yine kereviz ve pancarda olduğu gibi nitrat sorunu burada da karşımıza çıkıyor.

Özellikle çocuklarınıza ıspanak verirken taze pişmiş yemeğini vermeye özen gösterin. Çünkü 5mg nitrit bile ciddi zehirlenmelere ve ölümlere yol açabilir.


Kaynak: sabah.com.tr