Yediğiniz Patlıcan Zehirlenmenize Neden Olabilir, Bu Şekilde Sakın Tüketmeyin

Türk Mutfağının en çok sevilen yaz sebzelerinden biri olan Patlıcan dikkat edilmezse zehirleyebiliyor! Bu yüzden yerken bu uyarıya kulak verin

Yediğiniz Patlıcan Zehirlenmenize Neden Olabilir, Bu Şekilde Sakın Tüketmeyin
Yayınlanma Tarihi : 07 Eylül 2021 19:13

Patlıcan Türk mutfağında çokça tüketilen sebzeler arasında yer alan harika bir besindir. Ancak patlıcan hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir uyarı var.

Kimimiz patlıcanı közlüyor kimimiz ise patlıcanı kızartıyoruz. Onunla yapılan türlü gibi yemekler de var elbette.

Turşusu bile yapılıyor patlıcanın..

Ancak patlıcanla ilgili herkesi ilgilendiren önemli bir uyarı yapıldı. Patlıcan bünyesinde nikotin barındırması nedeniyle çok fazla tüketilirse vücutta sigaranın bıraktığı etkilere neden olabilir.

Alerji yapabilir ve cildin bazı yerlerinde kızarıklar oluşturabilir.

Bu yüzden patlıcanı ölçülü bir şekilde tüketmek gerek.

Patlıcanla ilgili bir diğer önemli uyarıyı ise Yeni Akit gazetesi yayınlandı. Buna göre patlıcanla ilgili bazı uyarıları var:

Uzmanların herkesi ilgilendiren önemli bir uyarısı var. Patlıcan kesinlikle çiğ tüketilmemelidir. Bazıları sosyal medyada dolaşan tarifler doğrultusunda patlıcanı kuş başı şeklinde doğrayarak salatalara ekliyor. Bu son derece yanlış. İçerisinde bir çok maddeyi barındıran patlıcan çiğ tüketilirse zehirlenmeye yol açabilir. Patlıcan közlenir veya kızartılırsa içerisindeki zararlı bakteriler ölür ve zehirlenme riski de ortadan kalkar.

Büyüklerimizden bugüne kadar ulaşan patlıcanı suda bekletip acısını almak boşuna değildir. Bu yüzden sağlığınızdan olmamak adına sakına patlıcanı çiğ tüketmeyin.

Patlıcanla ilgili bu önemli uyarıyı da arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin!