Yalancı Emzik Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mıdır?

Yalancı emzik hakkında her kafadan ayrı ses çıkar. Peki, aslı nedir? Yalancı emzik zararlı mıdır? Bebeğe vermeli mi yoksa vermemeli mi?

Yalancı Emzik Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mıdır?
Yayınlanma Tarihi : 01 Haziran 2021 00:00

Yeni doğan bebeğin aslında emziğe ihtiyacı yoktur. Hatta doktorlar çene kasları henüz yeterince kuvvetli olmayan bebeğin anne memesi yerine yalancı emzik emip kolayca yorulabileceğini; neticede anne sütünü ihtiyacı kadar alamadığından gelişiminin yavaşlayacağını söylerler.

Bu nedenle anne öncelikle şunu bilmelidir: Yalancı emzik bir doyurma aracı değildir. Eğer bebek emdikten sonra karnı tok olduğu halde hâlâ emmek istiyorsa o zaman emzik verilebilir.

Yine de özellikle ilk bir ay geçtikten; yani anne sütü yeterince gelmeye ve bebek annesinin memesini emmeye alıştıktan sonra emzik verilmesi şart olmamakla birlikte uygundur. Zira anneler unutmamalıdır ki anne sütü bebek emdikçe gelecektir. Zaten çene kasları kuvvetli olmayan ve yeni doğduğu günlerde uykuya düşkün olan bebeği anne memesi yerine yalancı emzikle oyalamak doğru olmayacaktır.

Yalancı Emzik Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinize sahte emzik veriyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Mesela bebek ağzında emzikle uyuyakaldıysa ve sonra emzik ağzından düştüyse aranmadıkça onu yeniden ağzına vermemelisiniz. Emziği iple boynuna asmamalısınız. Bu boğulmalara sebep olabilir. Uyanık olduğu vakitlerde hazır satılan klipsli emziklerden kullanabilirsiniz ancak uyuduğunda emzik zincirini çıkarmayı ihmal etmemelisiniz. Sahte emziğe dair doğru bilgiler bu şekildedir. Anne, bebeğinin ihtiyacını en iyi bilendir. Dikkat çekilen hususlara karşı uyanık olduktan sonra uzun süreli olmamak kaydıyla bebeğinize sahte emzik verebilirsiniz. Unutmayın, ileri yaşlara eriştiği halde emzik kullanan çocukların dişleri düzgün çıkmaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.