Wi-Fi kullanırken dikkat edin! Yeni bir tehlike baş göstermeye başladı

Teknolojinin yaygın kullanımı bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Onlardan biri de kötü amaçlı yazımların hedefi olmak. Özellikle Wi-Fi ağlarında yeterli önlem alınmaması bu riski daha da arttırıyor.

Wi-Fi kullanırken dikkat edin! Yeni bir tehlike baş göstermeye başladı
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2021 01:38

AB Konseyi raporuna göre gün geçtikçe bu tarz saldırılar artıyor.


Wİ-Fİ AĞLARINDA BÜYÜK TEHLİKE

Wi-Fi ağları günümüzde hem ev içinde hem de dışarda çok sık kullanılıyor. Alışveriş merkezleri, kafeler, restoranlar ve daha bir çok işletme müşterilerine Wi-Fi hizmeti veriyor. Aynı zamanda bir çok şirket de bu hizmetten yararlanıyor.

Hackerlar'ın iştahını kabartan şey ise veri akışının çok fazla olduğu savunmasız ağlar. İşte o ağlar sayesinde dolandırıcılar bir çok veriyi ele geçirebiliyor.

AB konseyi tarafından yapılan araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. Özetlemek gerekirse, iş yeri güvenliği artık Wi-Fi ağlarının güvenli olması ile doğru orantılı. O yüzden kullanıcıların bu noktada çok dikkatli olması gerekiyor. Peki Wi-Fi ağlarında sıklıkla karşılaşılan 6 tehdit ne? Sizler için araştırdık.1. ERİŞİM NOKTALARININ YANLIŞ YAPILANDIRILMASI

Siber saldırganların hassas bilgileri ele geçirmesini sağlayan tehditlerden biri de yanlış yapılandırılmış erişim noktaları. Yoğun ağlarda, yöneticiler yapılandırma hataları yapabiliyorlar. Bu durum siber saldırganların ekmeğine yağ sürüyor.


2. HİLELİ KULLANICI
Hileli kullanıcı tehdidi hileli bir AP'ye bağlanmış olan kullanıcılar için önemli bir tehdit.
Bu kullanıcılar kötü amaçlı yazılımların hedefi olmuş olabilir.


3. EVİL TWİNS
Meşru olanı kopyalamak üzerine kurulu olan bu tehdit kötü niyetli bir erişim noktası tarafından kullanıcıyı aldatıyor. Dolandırıcılar veri trafiğine müdahale ederek önemli bilgileri ele geçirebiliyorlar.


4. HİLELİ AP’LER
Yöneticiler tarafından yetkisiz kurulan bir başka kablosuz erişim noktası ise hileli AP'ler. Hackerlar bu şekilde doğrudan sunuculara bağlanabiliyor.


5. AD HOC AĞLAR
Çalışanların siber güvenlik önlemlerine uymaları önemli. Kurum çalışanları eğer IT ekibine haber vermeden Wi-Fi P2P bağlantısı oluşturursa risk artıyor. Hackerlar savunmasız bu ağlara saldırabiliyor.


6. KOMŞU ERİŞİM NOKTASI
Komşu erişim noktası tehdidi de önemli bir tehdit. Zira yakındaki bir işletmeye bağlanan kullanıcılar için risk fazla. Bu ağlar tehlike oluşturabilir. Çünkü siber güvenlik kapsamı dışındadır.