Verem Belirtileri Nelerdir ve Korunma Yöntemleri

Verem, Mycobacteriumtuberculosis adlı bir bakteri ile vücuda girer. En eski hastalıklardan biri olan verem dünya üzerinde milyonlarca insanın ölümüne de neden olmuştur.

Verem Belirtileri Nelerdir ve Korunma Yöntemleri
Yayınlanma Tarihi : 01 Haziran 2021 00:01

Bulaşma yöntemi sadece solunum yolu iledir. İnsandan insana konuşurken ya da hasta olan kişilerin öksürmesi ile geçmektedir. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde ölüme sebep olmaktadır.

Dirençli verem nedir?

Dirençli tüberküloz, hastanın eksik ilaç kullanması sonucu meydana gelmektedir. Başka bir oluşma sonucu da uzman olmayan doktorlar tarafından yapılan tedaviler sonucunda ortaya çıkar.

Tüberküloz mikrobu vücudu etkiler mi?

Tüberküloz vücuda girdikten sonra bazen hastalığı meydana getirmemektedir. Hastalığa neden olan bakteriler vücutta uzun yıllar bekleyerek savunma sisteminin zayıfladığı bir anda ortaya çıkabilir.

Veremin belirtileri

  • Uzun süren öksürükler
  • Gece terlemeleri
  • Aşırı kilo kayıpları
  • İştahsızlık
  • Göğüs de ağrılar
  • Balgamda kan gelmesi

gibi belirtiler veremin öncül belirtileri olarak sayılabilir. Ancak hastalığın ilerlemesine göre ve bakterinin akciğerde bulunduğu yerlere göre de şikayetler farklılaşır.

Verem bulaşma biçimi

Verem sadece solunum yolu ile bulaşmaktadır. Hastanın öksürmesi ya da konuşma anında geçer. Bunun dışında hiçbir bulaşma söz konusu değildir. Ayrıca hastanın kaşığıyla, çatalıyla yemek yemek kesinlikle veremi bulaştırmaz.

Kimlerde verem riski fazladır

Şeker hastaları, AIDS hastalarının bağışıklık sistemleri zayıfladığı için vereme yakalanma olasılıkları bir hayli yüksektir. Gebelik döneminden sonra da risk normalden fazla olmaktadır. Bunların yanı sıra çocukların, yetişkinlerden verem karşı duyarlılığı fazladır.

Veremden korunmak için yapılacaklar

Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, veremde de aşının yeri çok önemlidir. Aşı olan kişilerde verem aşısı hafif geçmektedir. Kaviteli tüberküloz hastası olan kişilerin, çevrelerine bulaştırma riski yüksek olduğundan uzak durmak lazımdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.