Türk Dizileri Sayesinde Herkesin Türkçe Öğrendiği Avrupa Ülkesi Şaşırtıyor

Avrupa kıtasında bulunan minik balkan ülkesi Kuzey Makedonya herkesi şaşırtıyor. Ülkede yayınlanan çok sayıda TV dizisi Türkçe dizlerden oluşuyor. Bu sayede beklenmedik bir gelişme yaşandı..

Türk Dizileri Sayesinde Herkesin Türkçe Öğrendiği Avrupa Ülkesi Şaşırtıyor
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2021 02:41

Türkiye'de yayınlanan çok sayıda popüler dizi Avrupa Birliğine aday ülkelerden biri olan Kuzey Makedonya'da da yayınlanıyor.

Hemen hemen Türkiye'de tanınan çok sayıda ünlü oyuncu Kuzey Makedonya'da da herkes tarafından tanınıyor.

Öyle ki yayınlanan Türk dizileri sayesinde çok sayıda kişi Türkçe bile öğrenmiş durumda. Ülkeye öğrenci olarak gelen çok sayıda Türk gördüğü bu manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor.

Ülkenin büyük bir bölümünü Makedonlar ve Arnavutlar oluştururken ülkede büyük bir oranda da Türk nüfusu bulunuyor.

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Türkçe bilen birine rastlamak hiçte imkansız değil. Çünkü adım başı Türkçe tabela yer alıyor.

Kuzey Makedonya'daki Türk şirket cennetiyle ilgili Hürriyet gazetesi bir haber yayınlamış ve Perakendeden inşaata, finanstan hizmetlere kadar Türk şirketlerinin Makedonya’daki yatırımlarının 1.8 milyar dolara ulaştığını duyurmuştu..

ELVEDA RUMELİ DİZİSİ DE MAKEDONYA'DA ÇEKİLMİŞTİ

Öte yandan ekranlarda fırtınalar estiren Elveda Rumeli Dizisi de Kuzey Makedonya'da çekilmiş ve geniş kitlelere ulaşmıştı.

ELVEDA RUMELİ'NİN KONUSU NEYDİ?

Elveda Rumeli adlı dizi, 1896-1898 ve 1907 yıllarında geçen, dramatik bir kurgusu olan öyküyü anlatmaktaydı. Dizinin oyuncu kadrosu ve teknik ekibinde Türkiye ve Makedonya'dan kişilerde yer almıştı. Ekranlarda uzun bir süre fırtınalar estirmiş olan Dizi, Makedonya'da Manastır çevresinde çekilmişti.

RECEP İVEDİK 5

Öte yandan Türkiye sinemalarında fırtınalar estiren Şahan Gökbakar'ın Recep İvedik serisinin 5.si de Kuzey Makedonya'da çekilmişti.

Kuzey Makedonya'da son dönemde çekilen filmler arasında Bal Kaymak filmi de yer alıyor.

HER GÜN TÜRKÇE YAYINLAR

Öte yandan Üsküp radyosunda da her gün Türkçe haberler yayını yapılırken ülkede Türkçe tanınan diller arasında yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyetine bağlı kurumlar arasında yer alan Yunus Emre Enstitüsü düzenlediği kurslarla her yıl yüzlerce Kuzey Makedonyalıya Türkçe öğretiyor.

DİZİLERİN KATKISI BÜYÜK

Ancak ülkedeki televizyonlarda yayınlanan Türk dizilerinin Türkçe öğretimine katkısı oldukça yüksek. Bu konuda oldukça mutlu olan televizyoncular ve Kuzey Makedonyalılar daha çok Türk dizisinin yayınlanmasını istiyorlar.

Tatil için çok sayıda Kuzey Makedonyalı izlediği Türk dizileri sayesinde İstanbul, Antalya ve İzmir gibi şehirleri tercih ediyor..

Anlaşılan Türk dizileri Türkiye'de pek beğenilmiyor olsa da Balkanlarda fırtınalar estirmeye devam edecek görünüyor..

Haber : Sadık Şimşek - Objektif Port - Fotoğraf: unsplash