Tahta kaşıkla yapılan yemek zehirleyebilir uzmanlar uyardı

Tahta kaşıkla yapılan yemeklere dikkat etmek gerekiyor. Zehirlenme tehlikesi var. Mutfak temizliği konusunda herkesin bilmesi gereken uyarı

Tahta kaşıkla yapılan yemek zehirleyebilir uzmanlar uyardı
Yayınlanma Tarihi : 08 Nisan 2022 21:06

Tahta kaşıklar doğru temizlenmediğinde zehirlenmeye yol açabiliyor. Bu yüzden tahta kaşıklarınızı doğru temizlemeniz gerek. Besin zehirlenmelerine yol açmamak için tahta kaşıklarla ilgili bu bilgilere kulak vermek gerek.

Tahta kaşıklar yağı ve kokuyu hemen çekiyor bu yüzden de onları temiz tutmak çelik ve diğer malzemelerden daha zor olabiliyor. Bu durumda bulaşık makinesinde yıkayayım diyerek tahta kaşıklarınızı makineye atıyorsanız hata ediyorsunuz. Çünkü ilk bir iki yıkamada hiçbir sorun çıkmasa da tahta bir yerden sonra içine aldığı su ile çürümeye başlar ve çatlayarak kırılabilir. Hatta makinede yıkanırken bulaşık deterjanını da içine çekerek çok sağlıksız bir hale gelebilir. Yani tahta kaşıklar bulaşık makinesinde yıkanır mı? sorusunun yanıtı çok net bir bir şekilde "hayır" !

Peki, Tahta kaşıklar nasıl temizlenmeli?

Aslında tahta kaşıkları doğal ve kolay bir şekilde temizlemek çok kolay. İhtiyacınız olan tuz ve limon, belki biraz da karbonat! Eğer tahta kaşıklarınız yağ lekesi olduysa hatta kesme tahtası ve diğer ahşap mutfak eşyalarınız da kirli görünüyorsa bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Tahta kaşıkları ve diğer tahta mutfak eşyalarını büyü bir kabın içine alın. Üzerine bolca tuz atın ve limon sıkın. iyice ovalayın ve 1 saat bekletin.

Ardından üzerine biraz daha limon sıkıp (ne kadar çok limon sıkarsanız yağlar o kadar hızlı çıkar) kaynar su dökün. Su soğuyana kadar yani yaklaşık yarım saat de kaynar suda bekletin ve durulayın. Tahta malzemeleri tamamen kurumaları için güneşte bekletin ve dolabınıza kaldırın.

Farkı göreceksiniz!

ÇATLAMIŞ TAHTA KAŞIKLARI KULLANMAYIN

Ayrıca uzmanlar çatlamış tahta kaşıkların kullanılmaması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü bu kaşıkların içerisine bakteriler doluşabildiği gibi deterjan kırıntıları da girebiliyor. Sonrasında da yemek pişirirken bu bakteriler ve deterjan gibi kimyasallar yemeğe geçerek yemeği zehirli hale dönüştürüyor.

Kaynak: Haberciniz.biz