Sürekli Yorgunum Diyenlere İşte D Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

D vitamini eksikliği durumunda vücut büyük bir yorgunluk çeker. Bu yorgunluğunuzu gidermek için D vitamini açısından zengin bazı besinler bulunur. İşte D vitamini içeren yiyecekler...

Sürekli Yorgunum Diyenlere İşte D Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar
Yayınlanma Tarihi : 27 Ekim 2021 10:51

D vitamini eksikliği bazı insanlarda anlaşılmasa da sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında eksikliğini yaşadığımız D vitamini, sadece bağışıklık sistemimiz için değil kemik sağlığı, cilt sağlığı ve sindirim sistemi içinde oldukça önemlidir.

En güçlü D vitamini kaynağımız güneştir. Ancak tek başına yeterli değildir. Özellikle kış aylarında neredeyse dışarıdan alabileceğimiz besinler haricinde D vitamini almamız imkansızlaşır. Bu da, kemik ağrısı ve yürümekte zorluğu neden çektiğimizi açıklar. Öte yandan D vitamini eksikliği el ve ayak bileklerinde, parmaklarda, omuz eklemlerinde sürekli ağrıya neden olabileceği gibi, değişken ruh haline ve depresyona girmemize neden olabilir. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin uykusuzluk ve saç dökülmesine bile neden olduğunu kanıtlamıştır.

Ancak bazı gıdalar D vitamini açısından oldukça zengindir. Başta yağlı balıklar gelir. Fakat yeşil gıdalarda da D vitamini bakımından zengin olanları vardır.

İşte D Vitamini Açısından Zengin Gıdalar

Süt ve Süt Ürünleri; Ayran, kefir, yoğurt ve peynir

Bazı Balıklar; Ton balığı, somon, uskumru, istiridye

Karaciğer

Yumurta Sarısı

Tatlı Patates

Yeşil Yapraklı Sebzeler; Maydanoz, yonca, ısırgan otu

Yulaf

Mantar

Kaynak: HABERTURK - NTV - Objektif Port