Salçadaki küfü önlemenin çok basit bir yöntemi var. Yapmanız gereken tek şey..

Salça Türk mutfağının çok sayıda yemek tarifinde kullanılan bir besindir. Ancak üzerindeki küf bazen can sıkıcı olabilir. Önlemenin ise basit yöntemleri var.

Salçadaki küfü önlemenin çok basit bir yöntemi var. Yapmanız gereken tek şey..
Yayınlanma Tarihi : 19 Ekim 2021 20:33

Salçalar domates salçası ve biber salçası olmak üzere ikiye ayrılır. Kültürümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alan bu lezzet zaman zaman başımıza iş açabiliyor.

İster evde yapılsın isterseniz marketten satın alınsın salça zamanla küflenebiliyor. Ağzı açıldıktan sonra iyi muhafaza edilmez ve de kısa sürede tüketilmezse salçanın bozulduğunu ya da küflendiğini görüyoruz.

Küflenmiş salçanın kullanılması ise yapılan yemeğin lezzetini kötü bir hale getirirken aynı zamanda da besin zehirlenmesine yol açabiliyor.

Bu yüzden kullanmak için açmış olduğumuz salçayı iyi muhafaza etmemiz gerek. Genelde salçalar 1 kg lık kutularda olduğu için daha küçüğünü satın almakta mümkün olmuyor.

Eğer sizde salçadaki küf sorunundan rahatsızlık duyuyorsanız vereceğimiz bu bilgilerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

En Son Haber sitesi salçadaki küf oluşumunu engelleyen bilgileri paylaştı. İşte bilmeniz gerekenler.

İlk olarak bilmeniz gereken şey şudur eğer Salça teneke kapta bulunuyorsa mutlaka onu cam kavanoza aktarın. Bu sayede Cam kavanozda olan salçadaki küflenmeyi geciktirirsiniz.

- Bir başka önemli nokta ise Nemli bir yapısı olan salçanın kuru ve soğuk bir ortamda saklanmasıdır. Yani salçayı mutlaka buzdolabında muhafaza edin.

- Bilmeniz gereken en önemli detay ise Salçayı kullandıktan sonra yüzeyini kaşıkla olabildiğince düzlemek. Sonrasında da kenarlarda birikenleri aşağıya doğru iyice itin.

- Salçanın Her seferinde kapağını kaynatıp kapatamayacağınız için havayla temasını kesmek için yüzeyini mutlaka organik zeytinyağı ile kaplayın. Bu işlemin ardından da Kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun.

- Eğer elinizin altındaki Salça miktarı çoksa, salçayı küçük kavanozlara bölerek her birinin kapağını kaynatarak da kapatabilirsiniz. Bu sayede kullandığınız kavanoz bittikçe bir yenisini açabilir ve kullanabilirsiniz.

Ancak bilmeniz gereken en önemli uyarı salçanızın kapağını açtıktan sonra mutlaka salçanızı buzdolabında muhafaza edin.

Evet salçadaki küf sorununu ortadan kaldırmak işte bu kadar kolay. Sizlerde bilgileri arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında yararlanmasını sağlayabilirsiniz.