Salatalık kabuklarını ziyan edip çöpe atmayın! Hiç duyulmamış 5 kullanım alanı…

Salatalık kabuklarını çöpe atıyorsanız bu hatadan vazgeçin! Salatalık kabuklarını çöpe atmamak gerekiyormuş

Salatalık kabuklarını ziyan edip çöpe atmayın! Hiç duyulmamış 5 kullanım alanı…
Yayınlanma Tarihi : 21 Haziran 2023 11:39

Salatalık kabukları neden çöpe atılmamalı? Bu sorunun cevabı hem sağlık hem de çevre açısından büyük önem taşımaktadır. Salatalık kabukları, salatalığın kendisinden daha fazla lif, antioksidan ve C vitamini içermektedir. Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır ve cilt sağlığını da korur. Ayrıca salatalık kabukları, kompost yapmak için de idealdir bir kaynaktır. Kompost, toprağı zenginleştirir, bitkilerin büyümesini destekler ve çöp miktarını da azaltır. Bu nedenle salatalık kabuklarını çöpe atmak yerine değerlendirmek hem kendimize hem de gezegenimize büyük faydalar sağlamaktadır.

Öte yandan salatalık kabuklarının faydalarıyla ilgili çok daha geniş bir haber yayınlandı

Haberciniz.biz adlı internet sitesinde yer alan bir içerikte, salatalık kabuklarının farklı kullanım alanları paylaşıldı. İşte bilmeniz gerekenler…

1- CİLT BAKIMI

Cilt bakımını bedavaya getirmeyi kim istemez! Doğradığınız salatalığın kabuklarını bir kenara ayırın. Bu kabuklar, cildi nemlendirirken sıkılaşmaya da yardımcı olur. Ciltteki şişlikleri, göz altı torbalarını neredeyse yok eder.

2- YEMEKLERDE KULLANIN

Salatalık kabuğu, yemeklere ekstra lezzet kadar. Sandviçlerinize, zeytinyağlı yemeklerinize, salatalarınıza hem güzel bir tat hem de güzel bir sunum katabilirsiniz.

3- TEMİZLİK

Salatalık kabuklarını temizlik alanında kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Mutfak tezgahlarını temizlemek için salatalık kabuklarını tercih edin. Lekeleri çıkarmaya yardımcı olacaktır.

maxresdefault.jpg

4- ÇAY YAPIN

Salatalık kabuklarından çay yapabilirsiniz. Antioksidanla dolu bir çay bağışıklık sisteminiz için nimettir. Salatalık kabuklarını kaynatın ve demlenmesi için 5 dakika bekleyin.

5- KOKULARI YOK EDİN

Salatalık kabuğu kötü kokuyu emme özelliğine sahiptir. Buzdolabında salatalık kabuğu bulundurmak tüm kokunun ortadan kalkmasına yardımcı olarak, içerinin temiz kokmasını sağlar.

GÖZALTINA SALATALIK KOYMAK NE İŞE YARIYOR?

Göz kapaklarına yerleştirilen salatalık dilimleri gözaltı morluk ve şişliklerini gidermeye yardımcı oluyor. salatalık dilimlerini ya da kabuklarını göz kapaklarınıza koyup birkaç dakika bekleyin. Bu yöntem daha dinç bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak. Ayrıca salatalık kabuklarını yüzünüze yerleştirip cilt tonunun eşitlenmesini sağlayabilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz.

SALATALIK KABUKLARI YENİR Mİ?

Salatalığın faydası kabuğunda saklı. Genellikle bu yararlı sebzeyi alacalı ya da tamamen soyup kabuklarını çöpe atıyoruz. Ancak salatalığın kabuğu her şekilde değerlendirilmeli, çöpe atılmamalı. Eğer kabukları midenize dokunmuyorsa salatalığı soymadan tüketin. Bu kadar çok yönlü olmasının birçok nedeni var. Çiğ olarak tüketilebilen sayılı sebzelerden olan salatalık, kalorisi oldukça az ve kolesterolü düşürüyor. Kabuğuyla yenen salatalık kilo vermeyi sağlıyor. Salatalığın kabuğunda ayrıca bol miktarda A vitamini bulunuyor.