Sahte Zeytinyağını Anlamak İşte Bu Kadar Basit.. Bir Damlasını Alın Ve..

Zeytinyağı en faydalı besinlerden biri. Ancak gıda hilecileri onun da sahtesini üretebiliyorlar. Peki gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır.

Sahte Zeytinyağını Anlamak İşte Bu Kadar Basit.. Bir Damlasını Alın Ve..
Yayınlanma Tarihi : 06 Ekim 2021 22:29

Türk mutfağının en değerli besinlerinden biri olan zeytinyağı günümüzün en faydalı besinlerindendir. Anne sütü kadar değerli olduğu bilinen zeytinyağının faydaları sadece organik olursa geçerli.

Gıda konusunda sahtecilikte sınır tanımayanlar ne yazık ki sahte zeytinyağı da üretebiliyorlar. Kaliteli, gerçek zeytinyağını anlamanın ise bazı kolay yöntemleri var.

Hürriyet tarafından paylaşılan bir habere göre gerçek zeytinyağını anlamak için bazı yöntemler var.

Zeytinyağını tuz ruhuyla karıştırın. Eğer rengi değişmez aynı kalırsa o zeytinyağı gerçektir.

Peki nasıl yapılır? İlk olarak Bir bardak içerisine zeytinyağı koyulur ve üzerine tuz ruhu eklenir. Sonrasında da ise tuz ruhu eklenince yağ renginde bir değişme olup olmadığına bakılır. Herhangi bir değişiklik söz konusu değilse o zeytinyağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Bir diğer yöntemde ise tadına bakabilirsiniz. 1 damla zeytinyağını alır tadarsanız hafifte olsa genzinizde yanmaya yol açmalıdır. Eğer genzinizi yakarsa o yağ gerçek yağdır. Bir diğer etkili test ise koku testidir. Meyvemsi bir kokuya sahip olan zeytinyağı gerçektir çürük veya küf kokusu geliyorsa o zeytinyağı gerçek değildir.

Zeytinyağı gibi üst çekmek sözünün anlamını herkes bilir. Bir bardak ılık suyun içerisine zeytinyağı ilave edilir. Zeytinyağı balonculuklar çıkarır ve üste çıkarsa o zeytinyağı gerçektir. Dibe çöküyorsa o zeytinyağı gerçek değildir.

Marketlerden aldığınız yağlarda da kaliteli ürünleri almayı tercih edin. Bu anlattıklarımız ancak pazar veya üretim satış noktası gibi yerler için geçerli olabilir.

Fotoğraf: unsplash

İlgili Haberler