Sadece 1 adet cevizin kabuğu bile yetiyor. Hiç bir uzmanın anlatmadığı etki

Ceviz en faydalı besinlerden. Ancak ceviz kabuğu da çok faydalı çıktı. Türk mutfağında pek tüketilmeyen ceviz kabuğuyla ilgili bilgiler

Sadece 1 adet cevizin kabuğu bile yetiyor. Hiç bir uzmanın anlatmadığı etki
Yayınlanma Tarihi : 21 Mart 2023 23:46

Dünya genelinde ceviz hakkında çok sayıda araştırma yapılmakta. Ceviz hakkında yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar uzmanları da şaşırtıyor.

Cevizin bir çok faydası bulunuyor. Eski insanlar sofradan cevizi asla eksik etmezlerdi. Cevizin kabukları ise asla ziyan edilmez ve çöpe atılmazdı.

Eskiden evlerde mutlaka soba bulunurdu. Ceviz kabukları bu sobalarda yakılırdı. Oysa ceviz kabuklarını yakmakta çöpe atmakla eş değer bir uygulama.

CEVİZ KABUKLARININ ŞAŞIRTAN ETKİLERİ

Ceviz kabuklarıyla ilgili bir çok uzmanın anlatmadığı mucize faydalar ortaya çıktı. Halktv.com.tr adresinde yer alan bir içerikte; Ceviz kabuklarının süper etkileri sıralandı. İşte ceviz kabuklarıyla ilgili öğrenince çok ama çok şaşıracağınız gerçekler.

nuts-2971675-960-720.jpg

Ceviz kabukları içerisinde bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak ve birçok hastalıktan korumak için iyi miktarda antioksidan içermektedir. Ceviz kabukları cilt yaşlanmasını da durduruyor. Ceviz kabuklarının içerisinde cilt için en iyi olan B vitaminleri çokça bulunuyor.

B vitamini stresi engeller ve depresyondan kurtarır.

KIŞ HASTALIKLARINDAN DA KORUYOR!

Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe çare olmaktadır.

Bağırsaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek kullanılabilir. Bağırsakları da temizleyen ceviz kabuğu çayı aynı zamanda mide içinde rahatlatıcı etkiye sahiptir.

192739.jpg

KİLO VERMEYE DE YARDIMCI OLUYOR!

Ceviz kabuklarının kilo verdirdiği de biliniyor. Vücuttan ödem atılmasına yardımcı olan ceviz kabuğu çayının hazırlanışı da çok kolay.

MALZEMELER

200 ml su ( Çeşme suyu olmamalıdır )
Bir tutam ceviz içi kabuğu

Cevizi kırdıktan sonra içinden çıkan ince kabuklarını atmayın biriktirin. Dilerseniz kalın kabukları da elinizle kırabilirsiniz.
200 ml suyu kaynatın.

Kaynayan suya bir tutam biriktirdiğiniz ince ceviz kabuklarını atın.
2-3 dk kadar kabukları yeniden kaynatın.
Kabukların rengi iyice değişince ocaktan alıp dinlendirin. Sonrasında bu çaydan içebilirsiniz. İçerisine lezzet katmak için 1 dilim limon sıkabilirsiniz.