Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği soğan tarifi meğer ne faydalıymış

Soğuk kış günleri kapıya dayandı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ise bazı besinler gerçekten işe yarıyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiye ettiği soğan kürünün bilinmeyen etkileri..

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği soğan tarifi meğer ne faydalıymış
Yayınlanma Tarihi : 16 Kasım 2021 19:51

Havaların soğumasıyla birlikte kış hastalıkları da kapıya dayanmış durumda. Kış hastalıklarından korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak şart.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun önermiş olduğu soğanla yapılan bir tarif ise kış hastalıklarına karşı tam koruma sağlamada oldukça popüler.

Soğan zaten başlı başına grip savar bir sebze. Oldukça çok faydası bulunan soğanın grip üzerindeki etkisinden söz eden Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu soğanla yapılan bir tarif verdi.

Akşam gazetesi tarafından da paylaşılmış olan o kürün yapılışı da gerçekten çok basit.

Grip, Soğuk Algınlığı ve burun tıkanıklığı gibi problemlerin sıkça arttığı günümüzde bu formül gerçekten işe yarıyor.

1. Hafif burun tıkanıklığını açmak için evde bulunan kuru soğandan faydalanabilirsiniz. İlk olarak Soğanı yatay bir biçimde kesin. Ardından Küçükçe Bir tencereye koyun ve iyice kaynatın. Bu Suyu bir kaç dakika bir burnunuzla koklarsanız hafif burun tıkanıklığını açacaktır.

2. Gripten koruyan bir diğer formülse çokça basit. Soğanı uzunlamasına dilimleyin. Sumağı soğanın üzerine ilave edin ve güzelce tüketin.

Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Çay Önerisi

Grip ve Soğuk algınlığı problemi yaşıyorsanız tüketmenizde sakınca olmayan bazı bitki çayları da vardır. Grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen bitki çatları sırasıyla Ihlamur, Ekinezya, zencefil, adaçayı, zerdeçal, limon ve limon çayı, nane çayı, yeşil çay gibi bitki çaylarıdır.

Boğazınızda şiddetli bir yanma varsa yarım limonun üzerine tuzu serpiştirip o limonu yiyin. Kısa süreli de olsa boğazınızdaki gıcıklanmaya iyi gelecektir.

İbrahim Saraçoğlu'nun gribe karşı önerdiği soğan kürü

İbrahim Saraçoğlu tarafından gribe karşı önerilen bir soğan kürü var. Bu kürü de Sabah gazetesi yayınlamıştı. Orta boy bir yemeklik soğan kabuğu soyulup dörde bölünür. Kırmızı soğan değil kahverengi soğan kullanılacak. 1,5 bardaklık suda 5 dakika kadar iyice kaynatılacak. Ardından yudum yudum bu su içilecek. Bu soğan kürünün gripten koruduğunu belirten İbrahim Saraçoğlu'nun birde uyarısı var. Bu soğan kürünün gastrit ve ülser şikayeti olanlar tarafından tüketilmemesi gerekiyor..

İlgili Haberler