Peynir suyunu döküyorsanız vazgeçin. Faydası öyle çok ki

Kahvaltılarda eksik etmediğimiz peynirle ilgili önemli bir uyarı var. Eğer peynirin suyunu döküyorsanız yanlış yapıyorsunuz.

Peynir suyunu döküyorsanız vazgeçin. Faydası öyle çok ki
Yayınlanma Tarihi : 13 Ekim 2021 01:17

Kahvaltılarda vazgeçilmezimiz olan peynirle ilgili önemli uyarılar var. Doğal protein kaynaklarından biri olan peynir çok sayıda faydası bulunan bir besin. Genellikle Türk mutfağında da bolca bulunan peynirlerle ilgili bilmediğimiz bazı detaylarda var.

Örneğin peynirin suyunu döküyor ve kullanmıyoruz. Oysa büyük bir hata yapıyoruz. Akşam gazetesi bu konuyla ilgili özel bir haber yayınlayarak peynir suyu hakkında kimsenin pek bilmediği bazı detaylara yer verdi.

Bu kapsamda İbn-i Sina'nın El-Kanun Fi't-Tıbb adlı kitabından derlenmiş olan bilgilere yer verildi. Söz konusu kitapta peynirle ilgili bilinmeyen detaylara yer verilmiş.

Buna göre Peynir suyu diğer ilaçlarla birlikte alındığında yüzdeki lekeler ve sivilcelere iyi geliyor.

Aynı zamanda Yumuşak peynir nar kabuğu ile pişirilip yüze sürülürse, fasyal spazmı ortadan kaldırıyor..

Kitapta yer alan bir başka detaya göre ise Eski ve tuzlu peynir, zayıflatıcı etki de gösterir

Aynı zamanda da Taze ve tuzsuz peynir yaralardaki ödemi engeller

Eski peynir tüm kötü yaralara iyi gelir

Kahvaltılarda severek tüketilen Peynir bağırsak ülserlerine de iyi gelir. Ancak bağırsak ve mesane taşına çok fazla tüketilirse neden olabilir.

Öte yandan Kaynatılmış peynirin suyu emziren annelerde laktasyonu artırır.

Bir başka önemli uyarıda ise Tuzlu peynir mideye iyi gelmez bilgisine yer veriliyor...

Peynir Suyu hakkında diğer bilinmeyenler...

Peynir suyu kemik sağlığına destek olarak kemiklerin daha güçlü olmasını sağlıyor. Sindirim sistemi problemlerini de ortadan kaldıran peynir suyu içildiğinde bağırsakların daha da düzenli çalışmasını sağlıyor. Peynir altı suyunun kabızlık problemine de iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca peynir altı suyu önemli bir protein kaynağı özelliği taşımaktadır.

Peynir Suyu ne kadar içilebilir?

Peki böylesine faydalı olan peynir suyu ne kadar içilmelidir? Uzmanların açıklamasına göre bir bardak peynir suyu içmek yeterli olacaktır. Fazlasını içmeye gerek yoktur.