Nohut Suyunun çok şaşırtıcı etkisi çıktı boşuna dökmüşüz hep..

Nohut Türk mutfağının en önemli besinlerden. Nohutla yapılan çok sayıda lezzetli yemek var. Ancak nohudun suyu da çok faydalı çıktı

Nohut Suyunun çok şaşırtıcı etkisi çıktı boşuna dökmüşüz hep..
Yayınlanma Tarihi : 23 Ağustos 2021 00:15

Hepimizin özelliklede kışın evlerini süsleyen nohudun kendisi kadar suyu da oldukça faydalıdır.

Özellikle sivilce sorunu olanların haşlanmış nohudun suyunu bir pamuk ile yüzlerindeki sivilce ve lekelerin üzerine sürüp 10 - 15 dakika beklettikten sonra temizlemeleri fayda verecektir. Aç karnına içilen nohut suyu erkekler için de büyük önem taşır ve güç katar.

Bu özelliğinden dolayı erkek develere nohut yedirilir.

Diş ve diş eti rahatsızlıklarına, vücutta oluşan yaralara iyi gelmektedir. Bazı hekimler ise nohudun sirke ile bir gece bekletildikten sonra yenip akşama kadar aç kalınması halinde solucan ve kurtların vücuttan atılacağını söylemektedir.

Haşlanmış kara nohut vücudun su tutmasını ve ödemi önler, karaciğer dalak ve böbrek kanallarını açar, bağırsakları yumuşatır idrar söktürür.

Zayıflamak isteyenler içinde oldukça etkili bir besindir.

****

Bir avuç nohut 2 bardak sıcak su bir kavanoza konularak ağzı kapanır, sabaha kadar bekletilir, sabah aç karnına bu su içilir ve yarım saat kadar sonra kahvaltı yapılır.

Bu su 7 gün boyunca içilir ve 7 gün ara verildikten sonra tekrar 7 gün içilmek sureti ile rejime devam edilir.

****

Ayrıca haşlanan nohuttan yapılacak salatada diyette olan kişiler için tokluk hissi vereceğinden oldukça etkilidir. Yorgunluk ve halsizlik hissini attıran bu salata için;1 adet Kırmızıbiber 1 bardak haşlanmış nohut, 1/2 bardak mor lahana 150 gr.peynir veya lor, yarım avokado bir avuç ceviz bir bağ ıspanak.

Ispanaklar yıkanıp elle parçalanır, kırmızıbiber ve mor lahana ince ince doğranır, nohut ceviz peynir ve püre haline gelmiş avokado bir kapta karıştırılır. İsteğe göre birkaç damla zeytinyağı nar ekşisi veya limon sıkılarak afiyetle yenir.

Öte yandan Sözcü'de yer alan habere göre ise nohut suyu Ağız içinde oluşan yaralara gargara yapıldığında oldukça iyi geldiği söylenmektedir.

Objektif Port - DERLEME