Küçük Mutfakları Büyük Göstermek İçin Pratik Fikirler

Küçük mutfaklar birçok insanın özellikle ev hanımlarının işini fazlasıyla zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda çok fazla vakit geçirilen bir mekan olduğu için küçük mutfaklar günlük hayatta yapılması gereken işleri de zorlaştırmaktadır.

Küçük Mutfakları Büyük Göstermek İçin Pratik Fikirler
Yayınlanma Tarihi : 15 Temmuz 2021 22:51

Bundan dolayı sizler ile küçük mutfakları daha geniş ve büyük göstermenin yollarını ve bazı tüyoları paylaşacağız.

Öncelikle mutfakta renk seçimi önemli bir yer tutmaktadır bundan dolayı mutfağınızı geniş göstermek istiyorsanız açık renkler kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda en çok tercih edilen ve ideal olan renk beyaz veya krem rengi tonlarıdır.

Ayrıca mutfakta aydınlatma işlemi çok iyi yapılırsa aynı şekilde mutfak olduğundan daha geniş görünecektir. Bunun için aydınlatma işlemini avize yerine spot aydınlatma şeklinde yapınız ve muhakkak beyaz ışık kullanınız.

Bu noktada perdelerin işlevi de çok fazladır.

Perde seçimi yaparken güneşi ve gün ışığını içeri taşıyacak olan renk ve kumaş özelliği taşıyan perdeler seçiniz. Küçük mutfaklar için kullanılması tavsiye edilmeyen kritik iki renk vardır. Onlarda kırmızı ve siyah renkleridir. Bu renklerden kaçının ve özellikle mutfak dolaplarınızı bu renk tercihinden yaptırmayınız.

Mutfak dolapları çok büyük olmamalı küçük ve çok sayıda olmalıdır bu şekilde mutfak daha büyük görünecektir.

Büyük yemek masaları tercih etmeyiniz katlanabilir masa yaptırın ve aynı şekilde katlanabilir sandalye kullanın bu şekilde mutfağınızda yer açmış olur ve daha büyük göstermiş olursunuz. Mutfakta boş duvar varsa ayna kullanımı çok ideal olur çünkü ayna kullanıldığı mekanı daha büyük gösterir.

Küçük Mutfaklar İçin Pratik Dekorasyon Önerileri

Objektif Port'un araştırmasına göre: Küçük bir mutfağa sahipsiniz diye, ne yapacağım diye üzülmenize hiç gerek yok. Bazı yapabileceğiniz pratik kaç uygulama ile hem kullanışlı hem de şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Küçük bir eve sahip olabilirsiniz, küçük bir mutfağa sahip olabilirsiniz veya eviniz normal boyutlarda olsa dahi mutfağınıza verilen bölüm küçük olabilir. Küçük mutfaklarda eğer ki çok fazla eşya mevcut ise bu durum canınızı sıkabilir ve rahatça hareket etmenize engel olabilmektedir. Dekorasyon konusunda gün geçtikçe yeni fikirler ortaya çıkmaya devam etmektedir. Bu çıkan fikirler sayesinde, evin içerisinde yer alan küçük alanlar daha kullanışlı daha iyi bir dekore edilebilmektedir. Mutfak içinde bu fikirler ve durumlar geçerli olmaktadır. Biraz araştırma yaparak küçük odalar için oluşturulan eşyaları kullanarak, küçük bir mutfakta çok iyi dekorasyonlar yapabilmek mümkündür. Küçük mutfaklarda ekstra bir alan yaratmanız için hayal gücünüzde oldukça önem arz etmektedir.

İşte size küçük mutfaklarda yapabileceğiniz mutfak dekorasyon önerileri:

  • Küçük bir boyuta olan mutfağa dekorasyon yaparken kesinlikle canlı renklerden uzak durmanızda fayda vardır. Beyaz ya da krem gibi tonlarında dolaplar seçerek mutfağınızın daha ferah ve daha büyük gözükmesini sağlayacaktır.
  • Eğer ki mutfağınız küçük ise tekerlekli tezgah kullanabilirsiniz. Bu sayede mutfakta alan açabilir veya kullanışlı bir alan haline getirebilirsiniz. Bu tekerlekli tezgahları istediğiniz yere götürmeniz mümkün. Böylelikle mutfağınızda yer açmış olursunuz.
  • Mutfağınız bir yemek masası olmasını istiyorsunuz fakat emek masası koyamayacak kadar dar bir mutfağınız var ise hiç sıkıntı yapmanız gerek yok. Mutfağınıza ada ünite havası vermek amacıyla mutfağınızın orta kısmına birer uzun ahşap bir masa koyabilirsiniz.
  • Mutfakta masa istiyorsanız katlanabilir duvar masalarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede mutfağınızda bir masa olur ve mutfağınızda yer açmış olursunuz.
  • Küçük mutfaklarda raf sistemi kullanmanız oldukça iyi olacaktır. Kullanışlı bir alan oluşturmanız için mutfağınızda bulunan uygun herhangi bir duvara açık raf sistemi monte ettirebilirsiniz.
  • Beyaz eşyaları gömme dolapların içine aldırabilirsiniz. Bu sayede mutfağınızın alanı genişleyecektir ve daha kullanışlı bir hale bürünecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.