Kışın Sizi Koruyacak Güçlü ve Etkili Bir Karışım! Öksürük İçin Doğal Şurup Tarifi

Akciğerlerinizi temizleyecek aynı zamanda da öksürüğü önleyecek evde yapılabilen harika bir şurup tarifimiz var. Mutlaka denemelisiniz. İşte doğal öksürük kesen şurup tarifi...

Kışın Sizi Koruyacak Güçlü ve Etkili Bir Karışım! Öksürük İçin Doğal Şurup Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 18:55

Bugün sizler için soğuk havalar kendini göstermeye başladığı bu günlerde gününüz ve gecenizi kurtaracak harika bir doğal öksürük şurubu tarifi hazırladım.

Çocukluğumdan beri her zaman doğal ve ev yapımı ürünler tükettim. Babam birçok kişinin küçümsediği, ot, çeşitli baharat ve meyvelerle hazırlanmış kürleri bize içerirdi. Ne zaman hasta olacak gibi olsak veya olsa her zaman bir doğal karışımı hazırdı. Gerçekten de çok kısa sürede iyileşir veya hastalanmazdık. Benimde hala halihazırda devamlı yaptığım karışımlarım var. Onlardan biri de kuru öksürüğü kesen, boğazı yumuşatan harika bir ballı zencefilli limonlu tarifim.

Umarım deneyince sizler de faydalanırsınız...

Malzemeler

  • 1/2 çay bardağı zencefil
  • 2 tane limon
  • 1 su bardağı bal
  • 1 su bardağı su

Yapılışı

İlk olarak bir parça zencefil kökünü soyun. Ardından ince ince dilimlere ayırın. İki adet limonun kabuğunu rendeleyin.

Küçük bir tencereye 1 su bardağı içme suyunu dökün. Üzerine dilimlenmiş zencefili ilave edin. Ardından rendelenmiş limon kabuğunu ilave edin. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve 5 dakika kaynatın. Süre sonunda karışımı süzerek cam şişe veya kavanoza alın.

Başka bir tencerede veya cezvede balı kısık ateşte ısıtmaya başlayın. Bal kaynamadan hemen önce ocaktan alın ve zencefilli karışımın üzerine ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra üzerine kabuğu rendelenmiş limonları sıkın ve tekrardan karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kısık ateşte karıştırarak 3-5 dakika ısıtın.

Ocaktan aldıktan sonra steril bir kapaklı cam şişe veya kavanoza aktarın.

Kaynak: Milliyet - Pembenar - Objektif Port
Fotoğraf: Unsplash