Kimsenin Aklına Gelmezdi Elmanın Yanına Patates Koymak O Sorunu Önlüyor!

Patates, Türk mutfağında büyük bir yer tutan sebze. Ancak patatesi doğru tüketmemek zehirlenmeye yol açabiliyor. O yüzden bu bilgilere kulak verin.

Kimsenin Aklına Gelmezdi Elmanın Yanına Patates Koymak O Sorunu Önlüyor!
Yayınlanma Tarihi : 16 Temmuz 2021 15:55

Patates, Türk mutfağında ve dünya mutfağında kullanımı oldukça yaygın bir sebze. Kızarmasından püresine, yemeğinden salatasına bir çok şey yapılabiliyor.

Elbette dikkat edilmediğinde patateste sizi zehirleyebilir. Özellikle yaz aylarında kuru ve serin bir yeriniz yoksa kullanacağınız kadar patates almakta fayda var.

Şimdi sizlere patatesin nasıl sağlığınızı tehdit ettiği konusunda bilgiler vereceğim. Patates nasıl tüketilmeli? Patatesin bozulduğunu nasıl anlarım? Patatesin bozulmaması için ne yapmalıyım?

Bilmeniz gereken ilk şey; patatesi tomurcuklanmadan nasıl koruyacağınızdır. Patatesi tomurcuklanmadan korumanın en basit yolu, patateslerin arasına 1 adet elma koymanızdır. Böylelikle patatesler tomurcuklanıp çimlenmesini sağlayan gazın açığa çıkmasına engel olacaktır.

Patatesi her zaman ışık almayan ortamda saklayın. Patates, ışığa maruz kaldıkça üzerinde bulunan kök boğumları yeni yapraklar ve dallar verecektir. Bunun sonucunda patatesiniz filizlenmiş ve tüketilemez hal almış olacaktır.

Öte yandan ev içindeki yüksek ısı da bu durumu hızlandıracaktır.

Peki Filizlenmiş Patates Zehirli midir?

Cevap; evet! Patatesin fazla güneşe ve ısıya maruz kalması sonucunda fizyolojik reaksiyona girer. Bu da patatesin üzerindeki yeşillenmelere neden olur. Sebebi de güneşe ve ısıya bağlı olarak klorofil üretmesidir. Aslında zararlı değildir. Fakat aynı zamanda solanin denilen madde de eş zamanlı olarak üreyecektir. Solanin fazla miktarda alındığında zehirlenmeye neden olacaktır.

Bu sebeple filizlenmiş veya üzerinde yeşil renklerin çoğaldığı patateslerin tüketilmesi önerilmez.

Kaynak: haberler.com - sozcu.com.tr