Kediniz veya Bir Köpeğiniz Varsa Şanslısınız! Bilim İnsanlarının Evcil Hayvan araştırması şaşırttı..

Evcil hayvan sahibi olmanın sağlığa faydaları nelerdir? Evcil hayvanlar bizim sağlığımıza çok iyi gelen sevimli yaratıklardır. Evcil hayvan sahibi olmanın 5 faydasını listeledik.

Kediniz veya Bir Köpeğiniz Varsa Şanslısınız! Bilim İnsanlarının Evcil Hayvan araştırması şaşırttı..
Yayınlanma Tarihi : 15 Temmuz 2021 20:48

Bir köpeğin en iyi arkadaşımız olduğunu çocukluğumuzdan beri duyarız. Ancak sadık hayvanlar, yalnız insanlar için sadece bir arkadaş veya çocuklar için oyun arkadaşı olmaktan daha fazlası olabilir. İşte evcil hayvan sahibi olmak için beş neden.

İsveçli bilim adamları, köpek veya kedi sahiplerinin, evcil hayvan sahibi olmaya cesaret edemeyenlere göre kardiyovasküler hastalığa yakalanma olasılığının %23 daha az olduğunu bulmuşlardır . Araştırmayı yöneten veteriner ve epidemiyolog Profesör Tove Fall, 12 yıl boyunca uzmanların 40-80 yaşları arasındaki 3.4 milyon insanın hayatındaki maksimum faktör sayısını karşılaştırdığını söyledi.

Bilim adamları daha önce düşük kalp hastalığı insidansı ile insanlarda bir köpeğin varlığı arasında bir ilişki olduğunu belirtmişler, ancak bunu kanıtlayamamışlardır. Tove Fall'un araştırmasından önce, köpeklerin, kedilerin ve Japon balıklarının sahiplerinin refahını benzer şekilde etkilediği varsayılabilirdi.

İsveçli uzmanlar, bir köpeğin veya kedinin bir kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı sürmesine ve iyi bir ruh hali sürdürmesine yardımcı olduğunu doğruladı. Tove Fall, araştırmanın insanların köpeklerin ve kedilerin ne kadar önemli ve yararlı olduğunu anlamalarına yardımcı olacağını umuyor.

1. Evcil Hayvanlar Bizi Daha Aktif Olmaya Teşvik Ediyor

Bir köpek, diğer evcil hayvanlardan daha fazla yürüyüşe ve oyunlara ihtiyaç duyan huzursuz bir evcil hayvandır. Bu nedenle köpek sahibi her gün her türlü hava koşulunda fiziksel olarak aktif olmaya zorlanır. Sürekli hareket ve egzersiz, fiziksel ve zihinsel sağlığı korumamıza yardımcı olur. Bunun için fazla zamanınız yoksa, düşündüğünüzden daha fazla evcil hayvan dostu mağaza olduğu için en azından köpeğinizle alışverişe gidebilirsiniz. Hemen hemen her köşede veteriner klinikleri, evcil hayvan dükkanları vb. bulabilirsiniz. Evcil hayvanınızla birlikte parka hatta kafelere gidebilirsiniz - evcil hayvanınız her yerde hoş karşılanacaktır.

2. Kediler ve Köpekler Sahiplerinin Ömrünü Uzatır

Köpek ve kedi severlerde kandaki trigliserit (bir tür yağ) ve kolesterol seviyesi düşer ve kan basıncı normale döner. Köpek veya kedi sahipleri, evcil hayvanı olmayanlara kıyasla, bir olaydan sonraki bir yıl içinde daha düşük ölme riskleri de dahil olmak üzere kalp krizlerinden daha iyi iyileşir.

Buna ek olarak doktorlar, evinde bir kedi veya köpeği olan insanların, hastaneye kaldırılan yalnız insanlardan çok daha hızlı iyileştiğini belirtiyorlar.

3. Evcil Hayvanlar Depresyonla Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

Köpekler ve kediler insanları sakinleştirir ve depresyonla başa çıkmaya yardımcı olur - evcil hayvanlarla iletişim neşelenir ve sahiplerini 15-30 dakika içinde huzurlu bir duruma getirir.

Köpek ve kedi sahipleri daha az endişeli ve stresle daha iyi başa çıkabilen kişilerdir. Tatsız durumlarda kan basıncı çok fazla yükselmez, nabzı hızlansa bile daha hızlı normale döner. Evde veya yakınlarda yürüyüş yapan bir köpeğin varlığı, bir kişide daha rahat ve sakin olmasını sağlayan bir güvenlik duygusu yaratır.

4. Kedi ve Köpekler Çocukların Sağlıklı Büyümesine Yardımcı Olur

Bazen küçük çocukların ebeveynleri köpekleri veya kedileri çok fazla pislik ve dağınıklığa sahip oldukları için reddederler. Ancak evde köpek veya kedi tüyü bulundurmak çocuklarda astım, hayvan alerjisi ve egzama gelişme riskini azaltır. Cincinnati Üniversitesi'nden (ABD) Dr. Tolly Epstein'ın belirttiği gibi, köpeklere alerjisi olduğu tespit edilen bir çocuğun, evde hayvan varsa egzamaya yakalanma olasılığı dört kat daha azdır. Ek olarak, evcil hayvan besleyenlerin ailesinde, çocukların soğuk algınlığına veya diğer küçük hastalıklara yakalanma olasıklıkları çok daha düşüktür.

Evdeki köpek, çocuğun başka bir canlı için sorumluluk almayı öğrenmesine yardımcı olur . Bir evcil hayvana bakmak size hayvanlara ve insanlara karşı daha dikkatli ve nazik olmayı öğretir.

5. Evcil Hayvanlar Arkadaş Edinmeye Yardımcı Olur

İnsanların yalnızlıkla başa çıkmaları için evcil hayvanları var. Ancak bir köpek sadece bir arkadaş olamaz, aynı zamanda sahibi için yeni arkadaşlar da bulabilir. Bilim adamları, insanın sosyal bir varlık olduğunu vurgular. Yalnız olduğumuzu iddia etsek de iletişim bizi daha mutlu ediyor. Mutlu insanlar kendilerini daha iyi hissederler ve daha az hastalanırlar.

Bu nedenle, bir köpek veya kedi, utangaç biri için bile başka bir köpek kedi sahibiyle konuşmak için harika bir bahanedir. Bir evcil hayvanın cinsi veya hayranlığı hakkında sık sorulan sorular, diğer insanları tanımanıza ve onlarla arkadaş olmanıza olanak sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.