Kedim Kızgınlık Dönemine Girdi, Ne Yapabilirim?

Yetişkin kediler, dönem dönem kızgınlık dönemine girer. Peki bu dönemlerde onu rahatlatmak için ne yapabilirim, diyorsanız sizler için bilmeniz gerekenleri derledik.

Kedim Kızgınlık Dönemine Girdi, Ne Yapabilirim?
Yayınlanma Tarihi : 18 Nisan 2022 17:13

Evcil dostlarımız kediler bakımı kolay, uysal ve oldukça sevecendir. Meraklı sonucu başına gelen bir takım talihsizlikler haricinde pek te başıma dert açmazlar. Elbette kızgınlık dönemi hariç. Çünkü bu dönem hem evcil dostumu hem de sahibi için oldukça sıkıntılıdır. Aralıksız bir miyavlama ve uykusuz geceler yaşanabilir.

Kediler, dişi veya erkek fark etmez dönem dönem kızgınlık dönemine girer. Ancak kızgınlık dönemine girme aralığı ve dönem içerisinde verdiği tepki, yaşadığı duygu ve süresi kedinin cinsine, ırkına ve yaşına göre değişmektedir. Örneğin; cins bir kedi ile tekir olarak adlandırılan sokak kedilerinin kızgınlık dönemine girme aralığı değişmektedir. Cins bir kedi, sene de 1 veya 2 defa kızgınlık dönemine girerken, tekir bir kedi de bu durum senede 4 hatta 5 defa yaşanabilir. Ayrıca erkek kedi koku bırakırken, dişi kedilerde her dişi kedide gözlemlenmemekle birlikte küçük kanamalar olabilir.

Peki kediniz kızgınlık dönemindeyken onu rahatlatmak için neler yapabilirsiniz, gelin hep birlikte bir bakalım.

Kızgınlık Dönemindeki Kediyi Rahatlatmanın Yolları

1- Oyun Oynayın

Kediniz, kızgınlık dönemindeyken genelde sesisin daha çok yankı yaptığı alanlara giderek miyavlayacaktır. Ancak gün içerisinde kedinizin dikkatini dağıtarak onunla oynamayı deneyin. Bu sayede gece daha rahat uyuyacaktır.

2- Hormon Tedavisi

Kedilerin kızgınlık dönemi daha hızlı atlatması için, veteriner hekiminizden hormon iğnesi veya hormon hapı talep edebilirsiniz. Ancak bu yöntem kedinizin bir daha kızgınlık dönemine girmeyeceğinin garantisi değildir. Genelde uzmanlardan tarafından çok önerilmeyen bu yöntem, çiftleşmeye uygun aday bulunana kadar veya kısırlaştırma operasyonunu gerçekleştiresiye kadar hem sizi hem de kedinizi rahatlatacaktır.

3- Kısırlaştırma Operasyonu

Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız, kedinizi mental ve fiziksel sağlığı için kısırlaştırma operasyonunu gerçekleştirmenizde fayda vardır. Ancak bu operasyon, kediniz yetişkinliğe eriştiğinde ve kızgınlık döneminin üzerinden en az 2-3 hafta geçmesinden sonra yapılabilir.