Karpuz Çekirdeklerini Atmayın Kaynatıp İçerseniz Bakın Nelere Etki Eder

Karpuz, yaz meyveleri arasında en sevilen meyvedir. Ne yazık ki karpuzun çekirdeklerini atıyoruz. Oysa karpuz çekirdekleri bakın nasıl faydalıymış. İşte Karpuz Çekirdeğinin faydaları...

Karpuz Çekirdeklerini Atmayın Kaynatıp İçerseniz Bakın Nelere Etki Eder
Yayınlanma Tarihi : 11 Ağustos 2021 22:35

Karpuz, yaz mevsimin en sevilen meyvesidir. Birçok yemeğin yanına da eşlik eden karpuzu çoğu zaman sıcak yaz akşamlarının da yanına bir kaç hafif kahvaltılık koyarak da yeriz. Fakat birçoğumuz hata yaptığımızı fark etmeden karpuz çekirdeklerini atıyoruz. Oysaki karpuz çekirdekleri sağlığımız için oldukça faydalı. İşte karpuz çekirdeklerinin faydalarını alanında uzamanlar detaylıca paylaştı.

Uzmanlar, karpuz çekirdeklerini yemenin güvenli olduğunu savunuyor. Sadece güvenli olmayan bu çekirdekler genel insan sağlığı içinde faydalı. Öte yandan karpuz çekirdeğinden, yiyerek, filizlendirerek, kavurarak, haşlayarak ve konsantre yağını çıkararak faydalanabileceğimizi aktara uzmanların mükemmel tarifleri de var. Ama öncesinde karpuz çekirdeğinin faydalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Karpuz Çekirdeği, saç sağlığı için birebir. Saç sağlığını destekleyen karpuz çekirdeği, güzel bir cilde sahip olmanıza, sindirim sistemini desteklemeye, güçlü kemiklere sahip olmanıza, kan şekerini düzenlemeye, kolesterol seviyesini düşürmeye ve enerji almanıza yardımcı olur.

Kavrulmuş Karpuz Çekirdeği Tarifi

Ayıkladığınız karpuz çekirdeklerini 350 derecelik ısıya sahip bir tavada kavurun. Ardından üzerine zeytinyağı gezdirerek tüketin.

Kaynatılmış Karpuz Çekirdeği Tarifi

20-25 tane karpuz çekirdeğini 2 litre suda kaynatın. Ardından soğumasını bekleyin. Soğuyan karpuz çekirdeği çayının içine 150 gram karpuz ilave edin ve blenderden geçirin.

Bu içeceği sabah aç karnına 2 gün üst üste için. Diğer 2 günlük uygulama için arada 1 gün bırakın.

Kaynak: Milliyet - Pembenar.com - Objektif Port

İlgili Haberler