Karanfil kürünün hazırlanışı. Karanfil kürü neye iyi geliyor?

Çoğumuzun yemekler veya tatlılarda kullandığımız ve hoş bir aroma veren karanfil bedenimiz ve saçlarımız için de oldukça faydalı bir bitki olarak dikkat çekiyor. Ancak karanfil kürünün faydasını bir çok kişi bilmiyor. Peki karanfil kürü nasıl hazırlanır?

Karanfil kürünün hazırlanışı. Karanfil kürü neye iyi geliyor?
Yayınlanma Tarihi : 23 Şubat 2023 03:21

Karanfilin saça faydalarını konusunda olumlu sonuç almak süreklilik gerektirir. Canlı, sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak istiyorsanız, karanfil bakımını sadece bir-iki kere değil, düzenli olarak (haftada 1 kere) yapmanız gerekmektedir.

Eğer çok hızlı sonuç almak istiyorsanız, karanfil kürünü 1 hafta boyunda her gün saçınıza uygulayın. İlk haftanın sonunda uygulama sıklığını yavaş yavaş azaltın; örneğin 2 günde bir yapın, bir sonraki hafta ise 3 günde bir şeklinde devam edin. 1 ay buyunca bu şekilde uygulama sıklığını azalttıktan sonra, uygulamayı saçınızın ihtiyacına göre haftada 1 veya 15 günde bir şeklinde sabitleyin.

İşte evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karanfil kürü tarifleri…

Bir kavanoza 1 litre su ve 1 çay bardağı karanfil koyun. 24 saat boyunca kavanozun kapağını kapalı tutun. Sürenin sonunda suyu bir kaba süzün ve kullanın. Bu suyu gün aşırı saçlarınıza kullanabilirsiniz.

1 su bardağı kadar suyu kaynatın. İçine 10-15 tane karanfil atın. Karşımı kapağı kapalı bir kavanozda 15 dakika demlenmeye bırakın. Hazırladığınız karanfil suyunu boş bir spreyli şişeye doldurup saç derinize uygulayabilirsiniz. Karanfil suyunu saçınıza sıktıktan sonra saçınızı yıkmaya gerek yok, ancak yine de rahatsız olursanız 2-3 saat sonra sadece su ile durulama yapabilirsiniz. Bu uygulamayı gece yatmadan önce yaparsanız, karanfil suyu saç derinize iyice nüfuz eder.

Saç kırıklarını onarmak için karanfil yağını zeytinyağı ile seyrelterek saçınıza uygulayın. Bu işlemi haftada 1 kez gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Kaynak: Mynet.com