Kalbi en çok etkileyen içecek ortaya çıktı! En kapsamlı araştırma

Bazı besinler ve içecekler kalp hastalıklarını etkiliyor. Kalbe en çok zarar veren içecek belli oldu. Bilim insanlarının ortaya çıkardığı araştırma .

Kalbi en çok etkileyen içecek ortaya çıktı! En kapsamlı araştırma
Yayınlanma Tarihi : 26 Kasım 2021 18:10

Bazı içecekler kalp hastalığı riskini artırıyor. Bu içecekler arasında liste başının alkol olduğu ortaya çıktı. Alkolün bu güne kadar sadece karaciğere zarar verdiğini sanıyorduk oysa kalp hastalıklarına da yol açıyormuş.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma alkolün ne denli tehlikeli olduğunu gözler önüne serdi.

Konuyla ilgili olarak Yeniçağ gazetesi de bir haber yayınladı. ABD'nin San Francisco – California Üniversitesinde (UCSF) yapılan yeni bir çalışma, kalp ritim bozukluklarına neden olan etkenleri araştırdı. Listenin ilk sırasında 'alkol kullanmak' yer aldı.

Yeniçağ haberi Popsci'den derledi.

KALBE ZARAR VEREN ŞEYLER NELERDİR?

Öte yandan uzmanlar tarafından kalbe zarar veren diğer şeyler de sıralandı. Bunlar arasında sigara tüketmekte yer alıyor. Yağlı yiyecekler ve aşırı tuz tüketimi de kalbi etkiliyor. Uyku düzensizliği ile stres ve sıkıntı da kalbi etkileyen diğer faktörler arasında. Sporsuz bir hayat yani hareketsiz yaşam da kalp düşmanı.

Aşırı kafein kullanımı da kalbe zarar veren şeyler arasında yer almaktadır.

Yüksek tansiyon sorunu olanların da kalp hastası olma riskleri oldukça fazladır..

Kanal D ekranlarında yayınlanan bir programda da kalbin düşmanı olan şeyler hakkında bilgiler verildi. Türk Prof. Özgen Doğan kalbin 5 büyük düşmanını Doktorum'da açıkladı..

Sağlıklı bir yaşam için güçlü bir kalp sağlığı gerekiyor. Her yıl erken ölümlerin büyük bir bölümü kalp sorunlarından kaynaklanıyor. Son dönemde ise hayatını kaybeden kalp hastalarının yaşının oldukça genç olması ise epey dikkat çekiyor..

İlgili Haberler