İbn-i Sina'nın yıllar önce önerdiği besinler! Şimdilerde kimse bilmiyor

Günümüzde modern tıpta İbn-i Sina'nın öğretilerini kabul ediyor. İbn-i Sina yüz yıllar önce mutlaka tüketilmesi gereken 10 besin hakkında tavsiyelerde bulunmuştu. İşte İbn-i Sina'nın önerdiği o yiyecekler.

İbn-i Sina'nın yıllar önce önerdiği besinler! Şimdilerde kimse bilmiyor
Yayınlanma Tarihi : 13 Kasım 2021 20:59

İbn-i Sina günümüzdeki nesil tarafından bilinmez. Ancak İbn-i Sina yüzlerce doktora ilham kaynağı olmuş tarihi bir karakterdir.

Onun öğretileri sayesinde binlerce insan sağlığına kavuşmuştur. Modern tıbbın olmadığı dönemde onun buluşları sayesinde onlarca hastalık yok olmuştur.

İbn-i Sina 1037 yılında 57 yaşındayken öldüğü tahmin edilmektedir.

Özbekistan topraklarındaki Efşene köyünde dünyaya gelen İbn-i Sina , İran'da vefat etmiştir. Tıp ve felsefe alanına ağırlık veren İbn-i Sina ömrü boyunca insanlığa 200 kitap kazandırmıştır.

İbn-i Sina'nın yıllar önce önermiş olduğu besinlerin listesi Mynet tarafından yayınlandı. Listedeki besinleri İbn-i Sina şifacı besinler olarak kabul edip mutlaka öneriyor.

Susam..

Evet simitlerin veya poğaçaların üzerine eklenen susamı öneriyor İbn-i Sina... Nedeni ise susam kolona iyi gelir diyor..

Çam fıstığı

Kemik sağlığını koruyan çam fıstığının felce yakalanma riskini azalttığını söylüyor.

Kuzu Kulağı

Oldukça hoş bir tadı olan kuzu kulağını da önermiş İbn-i Sina . Faydalarına gelince mide sağlığına iyi geldiğini belirtiyor. Kaynatılıp suyunun içilmesini de tavsiye ediyor.

Kişniş

Kalp sağlığına iyi gelen kişniş bitkisini de mutlaka öneriyor.

Tavuk suyu

Tavuk suyu günümüzde hasta çorbası olarak biliniyor. Ancak İbn-i Sina tavuk suyunun omurga sağlığına da iyi geldiğini belirtiyor.

Elma

En çok tüketilen meyveler arasında yer alan elmanın kalbi güçlendirdiğini belirtiyor.

SÜT

Peynir ve yoğurt gibi ürünleri yaptığımız sütle ilgili de önerilerde bulunmuş İbn-i Sina. Sütün vücut direncini artırdığını belirterek yorgun hissedildiğinde süt içilmesini öneriyor.

Kereviz

Yemeği her türlü güzel olan kerevizle ilgili de bilgiler veren İbn-i Sina, kerevizin iyi bir idrar söktürücü olduğunu belirtiyor.

Beyaz Leblebi

Kış aylarında İbn-i Sina beyaz leblebi tüketilmesini önermiş. Nedeni ise İbn-i Sina'ya göre beyaz leblebi kış aylarında vücut ısısını kontrol ediyor. Vücudu ısıtıyor.

Bal

Kansızlığın doğal ilacı olarak balı öneren İbn-i Sina kırmızı meyvelerde aradığımız şifanın aslında balda olduğunu söylüyor. Elbette İbn-i Sina tarafından önerilen bal yüz yıllar önceki doğal bal.. Şimdiki balların büyük bir bölümü ne yazık ki organik değil.

İbn-i Sina tarafından önerilmiş olan bu şifalı 10 besini sizlerde bilmeyen arkadaşlarınız için paylaşabilirsiniz..

İlgili Haberler