Herkes Hata Yapıyor. Yemeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken Yiyecekler

Öğrenmekte fayda var. Bu yiyeceklerin yemeden önce asla yıkanmaması gerekiyor.

Herkes Hata Yapıyor. Yemeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken Yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 17 Ekim 2021 23:04

Salgın sonrasında temizliğine önem verenlerin sayısı oldukça arttı. Bir çok kişi yerli yersiz çok sayıda yiyeceği yıkamaya başladılar.

Ancak beslenme uzmanlarının uyarısına göre bazı yiyeceklerin yıkanması onların koruyucu tabakalarına zarar veriyor aynı zamanda da tüm besin değerini ortadan kaldırıyor.

İşte yemeden önce kesinlikle yıkanmaması gereken yiyeceklerle ilgili bilgiler.

Mynet haber sitesi yayınladığı bir haberde asla yıkanmaması gereken yiyecekler hakkında bir bilgilendirme yaptı.

Asla yıkanmaması gereken yiyeceklerin başında yumurta başı çekiyor.

Bir çok kişi yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın daha sağlıklı olduğuna inanıyor. Oysa bilmedikleri önemli bir bilgi var. Bakteriler tarafından kontaminasyona yani yabancı madde etkisiyle kirlenme veya saflığını kaybetme uğramamaları için yumurtalara çözel bir madde eklenir. Yıkadığınızda ise bu koruma ortadan kalkar ve besin değeri gideceği gibi zehirlenmeye de yol açabilir.

Kesinlikle yıkanmaması gereken bir diğer yiyecek ise Tavuk..

Günümüzde tavuk etinden zehirlenmeler en yüksek seviyelerde. Tavuğu tüketirken dikkat etmekte çok fayda var. Tavukta yer alan bakteriler sağlığımızı tehdit edebiliyor. Beslenme uzmanlarının uyarısına göre Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine neden olan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanmasıyla elinize yayılır.

Bu kapsamda tavuğu kesinlikle yıkamayın ve ürünü en kısa sürede pişirin. Ve unutmayın ki Tavuğu uzun bir süre bekletmek de oldukça tehlikelidir.

Öte yandan Kırmızı et için de aynı durum söz konusudur. Tıpkı tavukta olduğu gibi kırmızı eti de yıkamamak gerekiyor.

Makarna da yıkanmamalı.

Yıkanmaması gereken bir diğer yiyecekte Makarna'dır. Uzmanların uyarısına göre Makarnayı yıkadığınız taktirde içinde nişastayı akıtmış oluyorsunuz ve bu da makarna sosunun az emilmesine neden oluyor. Bu yüzden makarnayı eğer Yıkamak isterseniz de pişirdikten sonra bunu gerçekleştirin.

Mantar

Mantar konusunda da beslenme uzmanlarının uyarısı var. Suyu çok fazla emmesi nedeniyle mantarı yıkamakta çok sakıncalı. Mantarı yıkarsanız mantarın tüm besin değerinin yok olmasına yol açarsınız.

Evet bu 5 yiyeceği tüketmeden önce kesinlikle yıkamamak gerekiyor. Yıkamak konusunda ısrarcı davranırsanız hepsinin besin değerini yok edersiniz. Bu yüzden dikkatli olmanızda kesinlikle fayda var. Bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşıp onlarında bu yiyecekleri yıkamama konusunda bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz: