Hata Yapıyorsunuz Pişirmeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 4 Yiyecek!

Türk mutfağında yer alan bazı yiyeceklerin pişirilmeden önce yıkanmaması gerekiyor. Ancak bir çok kişi bu hatayı yapıyor ve yıkıyor! İşte yıkanmaması gereken o yiyecekler...

Hata Yapıyorsunuz Pişirmeden Önce Asla Yıkanmaması Gereken 4 Yiyecek!
Yayınlanma Tarihi : 17 Temmuz 2021 17:25

Bir çok yetişkinin özellikle bazı ev hanımlarının yaptığı büyük hatalara dikkat çekmek adına sizler için mutlaka yıkanması ve yıkanmaması gereken başlıca ürünleri sıraladık.

Umarım bu bilgileri edindikten sonra doğru bildiğiniz yanlışlardan dönersiniz. Aksi taktirde sadece kendinizin değil çevrenizdekilerinde sağlığını hiçe saymış olursunuz.

Eğer çevrenizde bu bilgileri duymamış olanlarla varsa onlarla da paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yıkanmaması Gereken Yiyecekler

Kırmızı Et

Ev hanımlarının yaptığı en büyük hata, kırmızı eti pişirmeden önce yıkamak! Kırmızı et suya temas ettiği andan itibaren bakteri üretmeye başlar. Öte yandan yıkanmış etin tadı pişirildikten sonra kötüleşir. Eti yıkamak bir yana pişirmek için hazırlama aşamasında etin kendi nemini havlu kağıt ile bastırarak mutlaka alın.

Tavuk

Yıkanmaması gerekenlerden her zaman ilk sırayı kırmızı et ve tavuk paylaşır. Tavuğu yıkadığınız esnada üzerinde bulunan kampilobakterin suyla beraber diğer bütün mutfak malzemelerinize bulaşacaktır. Eğer diğer malzemeleri yıkayıp kaldırmak yerine başka sebzelerde o an kullandıysanız zehirlenmek kaçınılmaz olacaktır. Çünkü bu madde yüksek derecelerde yok olabiliyor. Aslında tavuk pişerken zaten bu madde yok oluyor. O yüzden siz siz olun tavuk etini yıkamayın.

Yumurta

Yumurta da yıkanmaması gereken en önemli besinlerdendir. Çünkü üzerindeki koruyucu tabaka yıkadığınız taktirde kalkacak ve yumurta üzerinde yer alan gözle görülemeyecek kadar küçük gözenekler açılacaktır. Bu da ister istemez bir çok maddenin içerisi girmesini kolaylaştıracaktır. Hem yumurta çok çabuk bozulacak hem de istenmeyen hastalıklara davet çıkaracaktır.

Mantar

Mantar su ile temas ettiği an tadı değişecektir. Üstelik sünger gibi su çekeceğinde pişmesi hem uzayacak hem de lastik gibi olacaktır. O yüzden mantarı yıkamak yerine nemli bir bez veya havlu kağıt ile dışını güzelce silin. Yıkanmamış mantar hem daha kolay pişecek hem de fazla su salmayacaktır.

Yıkanması Gereken Yiyecekler

Kabuklu Meyve ve Sebzeler

Manav reyonlarında pas parlak ve albenili duran meyve ve sebzelere aldanıp yıkamadan ne elinize sürün ne de yiyin. Çünkü bu görünümü almaları için kabuk kısımlarına bir çok tehlikeli madde sürüyorlar.

Kabuğu Yenilmeyen Meyveler

Kabuklu meyveleri soymadan veya kesmeden önce mutlaka yıkayın. Her ne kadar kabuğunu yemesek de istem dışı ağzımızla temas ettirebiliriz.

Kuru Meyve

Paketli dahi alsanız mutlaka yemeden önce bir kez de olsa yıkayın. Kurutulma, toplanma ve paketlenme aşamasından bir haberiz.

Kuruyemiş

Kuruyemişler de yıkanması gereken başlıca ürünler arasında... Nasıl kurutuldu, nasıl toplandı ve nasıl paketlendi hiçbir fikrimiz yok. Üstelik açıkta da satılabilen yiyecekler...

Konserve Kutular

Konserve kutular, özellikle teneke kutuların mutlaka yıkanması gerekiyor. Çünkü teneke kutu içecek ve yiyeceklerin ağzı açılırken bir kısmı içe doğru gidiyor. Bu da uzun süre dış veya iç ortamda beklemiş ve bir sürü bakteri edinmiş kutudan hastalık kapmamıza neden oluyor.

Kaynak: Mynet.com