Güçlü bir Hafıza ve Beyin Sağlığı İçin Yapılması Gereken Öneriler

Hafıza yaşamımız için vazgeçilmez olan araçlardan biridir. Bir bilgiyi beyinde saklayıp gerektiğinde yeniden çağırıp kullanabilme durumudur. sizlerle "hafıza ve beyin nasıl daha fazla güçlendirilir ?" sorusunun cevabını paylaşacağız

Güçlü bir Hafıza ve Beyin Sağlığı İçin Yapılması Gereken Öneriler
Yayınlanma Tarihi : 27 Ekim 2021 14:07

1-) Stresle Başa Çıkabilmeyi Öğrenmek
Günlük hayat rutin ve şartlarımızdan dolayı stresten uzak kalabilmek ne kadar zor olsa da bu stresten arınma fırsatını kendimize yaratabilmeyi öğrenmeliyiz. Aksi takdirde fazla stres konsantrasyonun azalmasına, hafızanın güçsüz hale gelmesine sebep olur.


2-) Uyku Düzenini Ayarlayabilmek


Uyku sadece hafızayı güçlendirmek için değil, vücudumuzun her türlü ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesi için en gerekli olan maddelerden biridir. Kesintisiz ve düzenli bir uyku rutini oluşturmak hem her sabah daha zinde uyanmanızı sağlar, hem de dikkatinizin daha fazla artmasına sebep olur.


3-) Düzenli Spor Yapmak
Düzenli spor yapmak da uyku düzeninde olduğu gibi yalnızca hafızaya değil tüm vücuda katkı sağlayan bir alışkanlıktır. Özellikle her gün doğada yürüyüş, yoga, meditasyon gibi egzersizler yapmak beyne daha fazla oksijen sağlayacağından hafızanın gelişmesine büyük katkıda bulunur.


4-) Sağlıklı Beslenmek
Sağlıklı beslenmenin vücuda ve beyne olan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Bir insanın sağlıklı beslendiğini anlamanın en iyi yolu vücuduna aldığı vitaminlerdir. Örneğin demir için bezelye, kuru fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ; B vitamini için ise fındık, ceviz, badem, süt, yoğurt gibi yiyecekler tüketilmelidir.


5-) Beyin Egzersizleri Yapmak
Çeşitli beyin egzersizleri yapmak ve hafıza oyunları oynamak görsel ve işitsel hafıza için oldukça faydalı bir yöntemdir.


6-) İmajine Etmek
İmajinasyon beş duyumuz tarafından algılayamadığımız, yalnızca gözümüzde canlandırabildiğimiz görüntülerdir. Hayal etmek görsel hafızayı geliştirdiğinden dolayı bu yöntem sıklıkla önerilmektedir. Çünkü görsel bilgi, öğrenmesi en kolay ve en kalıcı bilgi şeklidir.


7-) Okumak
Düzenli olarak bir şeyler okumak hem genel kültür açısından hem de hafızanın güçlenmesi açısından oldukça etkili bir yöntemdir.
8-) Dans Etmek


Dans ederken belirli bir tempoya göre hareket edildiğinden ve yapılan hareketler beyne gönderilerek depolandığından dolayı dans etmenin de hafızayı güçlendirmede önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz.

Bir süre sonra dans esnasında, beyinde depolanan hareketler refleks olarak vücutta yerini alacaktır. Bu da beynin daha esnek olmasını, hızlı karar vermeyi, odaklanmayı, hafızayı güçlendirmeyi hatta alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürmeyi dahi sağlamaktadır.


Kısacası "hafızayı güçlendirme" ye giden yol kendine vakit ayırmaktan ve kendine değer vermekten geçiyor esasında.

Sadece bu konu için değil, hayatta istediğimiz her şeyi başarabilmek için önceliğimiz her zaman kendimiz olmalıyız. Kendimize değer verdiğimizde içimizdeki enerji ortaya çıkacak ve etrafımıza da her zaman sonsuz bir ışık olarak yayılmaya devam edecektir.