Gözünüzde Bu Kadar Büyütmeyin Ayna Gibi Cam Temizliği İçin Tüyolar!

Cam temizliği temizlik sırasında en çok zorlandığımız konulardan biridir. Ama üzülmeyin şimdi sizlere harika temizlik sırları vereceğiz!

Gözünüzde Bu Kadar Büyütmeyin Ayna Gibi Cam Temizliği İçin Tüyolar!
Yayınlanma Tarihi : 17 Temmuz 2021 03:55

Ev temizliğinde ağırlıklı olarak doğal ürünler kullanırım. Hem ailemin hem de kedimin sağlığı için...

Birçok temizlik malzemesi kimyasal madde içerir. Kimyasal maddeler, temizlik işlemi sırasında solunum yoluyla akciğerlerimize dolar. Öte yandan, her zaman temizlik yaparken eldiven kullanmadığımızı da düşünürsek temas yoluyla da etkilenmiş oluruz.

Ağır kimyasal maddeler zamanla astımdan kansere kadar birçok hastalığa neden olabilir. Bu yüzden temizlik aşamasında saf ve doğal maddeler kullanmak sizin, eşinizin, çocuğunuzun hatta evcil hayvanınızın bile ileride sağlık problemleriyle karşılaşmasını engeller.

Şimdi sizlere temizlik yaparken sık sık kullandığım doğal ürünleri sıralayacağım...

Beyaz Sirke

1 ölçü beyaz sirkeyi 3 ölçü sıcak su ile karıştırın. Bu karışımı camlara püskürtün. Ovaladıktan sonra kuru bez ile kurulayın.

Beyaz sirke içinde barındırdığı asetik asit sayesinde hem dezenfektandır hem de mükemmel bir temizleyicidir. Özellikle ev temizliğinde doğal malzemeler kullanmak istiyorsanız beyaz sirke tam size göre. Üstelik camlarda leke de bırakmıyor.

Sirke, Un ve Tuz

Eğer camınızda reçine, yağ veya kurumuş leke gibi zor lekeler var ise, eşit miktarda tuz ve unu macun kıvamına gelinceye dek beyaz sirke ile karıştırın. Ardından bu karışımı inatlı cam lekelerinin üzerine sürün. Ovaladıktan sonra ılık suya batırılmış sünger ile durulayın. Tekrardan beyaz sirke ve sıcak su karışımından püskürtün ve kurulayın.

Limon Suyu

Limon, asit içeren bir meyvedir. Hem güçlü bir dezenfektan hem de temizleyicidir. Limonu temizlikte hem cam silmek için hem de inatçı lekeleri ovalamak için kullanabilirsiniz.

Limon suyunu eşit miktarda sıcak su ile karıştırın ve camlarınıza püskürtün. Ardından silin ve kurulayın.

Mermer ve fayans gibi yüzeylerde de tuz ile karıştırarak ovalayabilir, istenmeyen lekelerden kurtulabilirsiniz.

Maden Suyu

Maden suyu da cam temizliğinde oldukça kullanılan doğal bir üründür.

Tek yapmanız gereken maden suyunu hiçbir şey ile karıştırmadan camlarınıza püskürtmek ve kurulamak.

Öte yandan buzdolabı temizliğinde dezenfektan olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: mynet.com