Genç Yaşta Hafızayı Bitiren Besinler! Sofradan Kaldırılması Gerekiyor

Bazı besinler hafızaya iyi gelirken bazı besinler ise beyni etkileyerek hafızayı bitiriyor! İşte sofradan kaldırılması gereken hafızayı bitiren yiyecekler...

Genç Yaşta Hafızayı Bitiren Besinler! Sofradan Kaldırılması Gerekiyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Şubat 2022 22:48

Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde beyne zarar veren besinler hakkında bilgiler verildi. Sofradan mutlaka kaldırılması gereken yiyecekler açıklandı.

Yapılan araştırmalar bazı besinlerin hafıza kaybına, unutkanlığa ve öğrenme güçlüğüne neden olduğunu ortaya koydu. Neredeyse günün her öğününde bir miktarda olsa kullandığımız ürünlerin yanı ara ara kendimizi mutlu etmek için tükettiğimiz bazı ürünlerin hafızayı yiyip bitirdiği ortaya çıktı. Sizde bu ürünleri sofranızdan mutlaka kaldırın!

Hafıza Kaybına, Unutkanlığa ve Öğrenme Güçlüğüne Neden Olan Besinler

Şeker

Şeker ve şekerli yiyecekler hafıza düşmanı olarak literatüre geçti. Yapılan araştırmalar şeker ve şekerli yiyeceklerin aşırı tüketimi sonucu öğrenme güçlüğüne ve unutkanlığa neden olduğu ortaya çıktı.

Tuz

Uzmanların sağlığa zararlı konusunda sık sık uyardığı tuz da beyin düşmanı yiyecekler arasında yerini aldı. Hafızayı ve düşünme yeteneğini zayıflattığı ortaya çıkan tuz, sadece beyni değil kalp, böbrek ve bağırsakları da kötü etkiliyor.

Fast Food ve Kızarmış Ürünler

Yapılan birçok araştırma kızarmış ve hazır ürünlerin zaman içerisinde beyinde hasara yol açtığı ortaya çıktı. Hafıza düşmanı olarak bilinen fast food ve kızarmış yiyecekler, her geçen gün hafızayı zayıflatır ve düşünme yeteneğine zarar veriyor.

Hafızaya İyi Gelen Besinler

Hafızayı güçlendirmek ve düşünme yeteneğini geliştirmek için birçok uzman, haftada en az yağlı balık tüketimini öneriyor.

Ayrıca K vitamini bakımından zengin ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzelerin de beyni güçlendirdiği kanıtlandı.

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Yapılan araştırmalar neticesinde unutkanlığa iyi besinler arasında yeşil çay, nar suyu, domates, yaban mersini, bitter çikolata ve ıspanak ilk sıralarda yer aldı.