Fasulye Yiyenleri Bekleyen Tehlike! Pişirirken Dikkat! Zehir Riski Çıktı

Fasulye, Türk mutfağının sevilen yemeklerindendir. Ancak fasulye konusunda dikkat etmeniz gereken bir uyarı var. Bu besin çiğ tüketilir ve iyi pişirilmezse zehirliyor! İşte fasulye ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Fasulye Yiyenleri Bekleyen Tehlike! Pişirirken Dikkat! Zehir Riski Çıktı
Yayınlanma Tarihi : 26 Ekim 2021 22:15

Son dönemde bazı yiyeceklerdeki vitaminlerden daha fazla yararlanmak için bir çok kişi bu besinleri çiğ tüketiyor. Ancak bazı yiyeceklerin çiğ olarak tüketilmesi faydalıyken bazı besinlerin pişirilmeden tüketilmesi zararlı olabiliyor. Adeta zehre dönüşen bu besinlerle ilgili beslenme uzmanlarının önemli uyarıları var.

Şimdi sizlerle ilk önce o besinleri paylaşacağız. Sonrasında da fasulyeyi doğru bir şekilde pişirebilmeniz için tarifini vereceğiz.

Fasulye

Fasulye, pişince içinden tatsız bir toksik çıkar. Özellikle kırmızı ve böbrek fasulyesi toksiktir. Ancak diğer fasulye türleri de zehirlenmeye neden olabilir. Bu yüzden fasulyeyi kaynatmadan önce mutlaka bir gece önceden sıcak suda bekletin. Eğer vaktiniz var ise bir kaç kez suyu tazeleyin.

Patates

Genelde en güvenli sebze olarak gördüğümüz patates, uzun süre aydınlık ve sıcak bir ortamda bekletildiğinde filizlenmeye başlamaktadır.

Bu filizlerin neden olduğu bakteriler patatese geçer. Bu filizleri kesseniz de patatese bakterileri geçmektedir. Her zaman tüketebileceğiniz kadar ve filizlenmemiş patatesleri alın ve tüketin.

Mantar

Mantar, ağır metalleri emme eğilimi olan bir besindir. Bu yüzden mantardan zehirlenmeler çok sık görülür. Ancak güvendiğiniz bir yerden ve zehirli olmadığını bildiğiniz mantarları tüketin.

Doğru Fasulye Pişirme Yöntemi ve Tarifi

  • 2 su bardağı kuru fasulye
  • Yarım kilo kuzu kuşbaşı
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 tane sivri biber
  • 1 tane kapya biberi
  • 1 tane domates
  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber

Yapılışı

Fasulyeleri bir gece önceden sıcak suya yatırın. Ertesi gün bol su ile duruladıktan sonra haşlamak üzere tencereye aktarın. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ilave edin ve haşlamaya bırakın. Bu esnada düdüklü tencerede kuşbaşı doğranmış etinizi haşlayın.

Her ikisi de güzelce haşlanıp yumuşadıktan sonra bir tencerenin dibini yağlayın ve yemeklik doğranmış soğanı kavurun. Soğanlar iyice kavurulduktan sonra etleri ilave edin. Ardından yemeklik doğranmış biberleri ekleyin. Biberler hafif yumuşadıktan sonra salçayı ekleyin ve kavurmaya devam edin. Son olarak fasulyeyi ve üzerine minik küpler halinde doğradığınız domatesi ilave edin.

Üzerine tuz ve karabiber serpiştirdikten sonra etin haşlama suyundan üzerini örtecek kadar ekleyin ve pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 15-
20 dakika pişirin.

Kaynak: Sabah - HABERTURK - Objektif Port