Evde Temizlik Yaparken Herkesin Unuttuğu 5 Yer Mutlaka Temizlenmeli

Evde genelde temizlik yaparken bir çok kişi bu yerleri temizlemeyi unutuyor. Eğer sağlıklı bir temizlik yapmak istiyorsanız buraları sakın atlamayın.

Evde Temizlik Yaparken Herkesin Unuttuğu 5 Yer Mutlaka Temizlenmeli
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 18:30

Her ne kadar hafta 1 kez evimizi düzenli olarak temizlesek de bazı yerleri ya atlıyoruz ya da zor geldiğinden o an temizlemiyoruz. Fakat zamanla bu saydığımız 5 bölgede biriken kir, toz ve mikroplar sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden düzenli olarak bu bölgeleri temizlemeyi ihmal etmeyin.

İşte temizlik yaparken atladığımız 5 önemli bölge...

1- Çöp Bidonu ve Çevresi

Çöp kutusu genelde ya lavabo altı dolapta veya hemen mutfak girişinde yer alır. Her ne kadar her gün çöp kutusu boşaltılsa, çöp atarken veya boşaltırken etrafa su veya atık dağılabilir. Bu da zamanla mikropların zamanla çoğalmasına ve kokuya neden olur. Bu yüzden her 15 günde bir çöp kutusu ve çevresi düzenli olarak temizlenmelidir.

2- Buzdolabı ve Mutfak Dolap Üstü

Buzdolabı veya mutfak dolaplarının üstü genelde tavana yakın olduğu için bir çok kişi temizlik esnasında unutur veya temizlemeyi atlar. Bu da zamanla o bölgelerde toz, kir veya örümcek ağı birikmesine yol açar. Ayrıca yemek buharı ile tozların birleşmesi zamanla yapışkan ve yağlı tabaka oluşturur. Bu yüzden her ay düzenli olarak dolap üstlerini temizleyin.

3- Tavan Vantilatörü ve Lamba

Lambaların üstü ve tavan vantilatörü temizlik esnasında ulaşılması zor alanların başında gelir. Öte yandan uğraştırıcı olması da bir çok ev hanımının atlamasına neden olur. Fakat evdeki hava akımı zamanla biriken tozların ev içerisinde yayılmasına neden olur. O yüzden ayda bir düzenli olarak lambaları temizlemekte fayda var.

4- Elektrikli Süpürge

Süpürge başlıkları ve borusu ayda bir temizlenmesi gereken bir üründür. Uzun süre temizlenmemiş süpürge başlıklarında yer alan fırçada kıl ve toz birikintileri evinizi temizlerken tam tersi halı ve koltuk yüzeylerini kirletmenize ve tozların yayılmasına yol açar.

Öte yandan ayda en az bir kez süpürgenizin filtrelerini temizlemeyi unutmayın.

5- Yastık

Her ne kadar yatak ve yastıklarınızı korumak için nevresim takımı kullanıyor olsak da zamanla kafa derimizden ve cildimizden düşen ölü hücreler, ter ve havadan geçen tozlar yastık yüzeyinde birikir. Bu da zamanla bakteri ve mikropların birikmesine neden olur. Bu yüzden her mevsim geçişinde yastıklarınızı yıkayın.


Kaynak: Milliyet - Pembenar