Evde Kedi dostlarımızın daha rahat olmasını sağlayacak önemli tavsiyeler

Kedi dostlarımız için en uygun ev ortamını oluşturmak için gelin beraber yapmamız gerekenlere bir bakalım. Öncelikle evinizde beslediğiniz kediniz için uygun ev şartları oluşturmalısınız.

Evde Kedi dostlarımızın daha rahat olmasını sağlayacak önemli tavsiyeler
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2021 16:03

Kediler geliştikçe içgüdüsel olarak çevresini keşfetmek isteyecektir. Biz de bu konuda onlara bilinçli bir şekilde yardımcı olmalıyız. Evinizi olduğunca ona uygun hale getirmelisiniz.

İlk olarak bağımsız kediniz için kedi kapısı taktırmak çok uygun olacaktır. Böylece istediğinde girip çıkması için olanak sağlarsınız. Unutmamanız gereken bir şey var ki kedinize yeterince güvendiğinizde yani eve döneceğinden emin olduğunuzda bunu uygulabilirsiniz. Diğer türlü zaten özgürlük kazanmak isteyen kediniz eve geri dönmeyebilir.

Kediniz dışarı çıkar da hiç patileri kirlenmez mi? Bunun için de bir kilim koyarsanız kapının önüne size çok kolaylık sağlamış olacak. Kediniz de emin olun patilerini temizlerken çok keyif alacak.Hasır kilim tercih etmeniz kedinizin patisini temizlemesinde daha yardımcı olacaktır.

Kediniz yaşamı boyunca tüy dökecektir. Tüylerini uygun bir tarak yardımıyla tararsanız çok keyif alacaktır ve siz de tüyleri toplamak için zahmet çekmemiş olacaksınız. Kedinizi farklı bir yatağa vb şeylere alıştırmak isterseniz tüyleri o eşyanın üzerine bırakmanız yeterli bu şekilde kediniz de kullanmaya teşvik olur.

Halı olarak tufling halıları öneririm çünkü dokuma halılara göre daha dayanıklı olurlar. Evcil dostumuzun tüyü de böylelikle halının üzerinde daha az birikmiş olur. Halının yün içeriğinin çok olması önemlidir.

Tırmıklamak kedilerin doğal içgüdüsüdür. Avlanmak için keskin kalmasını sağlar. Mobilya,perde gibi eşyalarınıza zarar vermesini önlemek için tırmanma direğine teşvik edebilirsiniz.

Vahşi doğadaki kedinizin kuzenleri özel saklanma yerleri belirler,burada dinlenirler,hastalık vb gibi durumların geçmesini beklerler. Bu alanlarda evcil dostumuz da saklanmak için yatağınızın altını uygun görebilir. İşte bu yüzden zemine bitişik yatak tercih etmemelisiniz.

Balkonunuz varsa parmaklıkların etrafına kafes veya örgü taktırarak onun için güvenli hale getirebilirsiniz. Böylece hem tüylü dostunuz hem de siz huzurlu olursunuz.

Fotoğraf: unsplash