Evde Kaktüs Çoğaltmanın En Kolay Yolu Videolu

Kaktüs evde kolaylıkla çoğaltılabilir. Şimdi sizlere evde nasıl kaktüs çoğaltılır detaylı bir şekilde anlatacağız.

Evde Kaktüs Çoğaltmanın En Kolay Yolu Videolu
Yayınlanma Tarihi : 09 Ağustos 2021 17:05

Kaktüs, bakımı son derece kolay, şık ve ortam için oldukça faydalı bir bitkidir. Son dönemlerde daha da popüler olan kaktüs bakımı hakkında birçok bilgi bulmak mümkün. Her kaktüsün farklı ortam veya bakıma ihtiyacı olsa da genelde ortalama 2 saat doğrudan güneş ışığı, düzenli sulama ve elbette hava alan pencere kenarlarını severler.

Kumu taşlı olması gereken kaktüslerin, saksıda altı delikli olmalıdır. Elbette her kaktüs için bu gerekli değildir. Kendi kaktüsümden örnek verecek olursam, saksısı eksi bir kumbara... Üstelik apartmanın güneş almayan bir kısmında yetişmiş bir kaktüsten aldığım parça ile çoğalttım. Oldukça hızlı büyüdü. Güney cephesinde yer alan pencere kenarında hiçbir problem yaşamadan büyüttüm. Şimdiden verdiği dallardan yani bebeklerinden kaktüs çoğaltamaya başladım. Elbette kaktüs çoğaltırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Şimdi onları önemli noktaları sizlerle paylaşacağım.

1-Saksı Seçimi

Altı delikli plastik saksılar kaktüsler için oldukça uygundur. Fazla sulama gerektirmeyen kaktüslerin, toprağının nemli kalmaması ve hava alması için altı delikli saksılar tercih edilmelidir.

2-Toprak Seçimi

Kaktüs ve Sukulentler için satılan özel bir toprak vardır. Bu toprakların içinde taşlar vardır. Toprak içinde yer alan taşlar, kaktüs için drenaj sağlamaktadır. Elbette her yerde satılan topraklar aynı değildir. Ekstra vitaminli daha taşlı toprakla birlikte klasik kaktüs toprağını karıştırarak kullanmalısınız. Öte yandan dileyenler, saksı dibine drenajı arttırmak için saksı dibine çakıl taşı serpiştirebilir. Bunca zaman hiç tercih etmeden bir çok çeşit kaktüs çoğalttım. Çünkü satın aldığım toplar oldukça iyiydi.

3-Çoğaltma Yöntemi

Çoğaltma yöntemi, kaktüs türünüze göre değişiklik gösterebilir. Her kaktüsün şekli, boyu ve genişliği aynı değildir. Eğer daha kalın ve el ile tutulmaya çok uygun olmayan bir kaktüsten çoğaltma yapacaksanız mutlaka steril edilmiş bıçak veya makasa kullanın. Bir de çok nazik davranmanızı öneririm. Videoda da izleyeceğiniz gibi kaktüsüm verdiği yan dalları yani bebekleri oldukça ince köklere sahip. O yüzden bıçak veya makas kullanmadan rahatlıkla yerinden aldım.

4-Ekim Yöntemi

Satın aldığını ve ilk defa kullanacağınız toprakları karıştırıp, saksıya doldurduktan sonra ortasına delik açın. Kaktüsü yarısına kadar saksıya dikin. Ardından toprağınızın nem miktarına göre çevresini sprey şişesi ile sulayın. Ardından 2 gün sonra normal sulama rutini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ama kaktüslerin fazla suyu sevmediğini hesaba katarak. İlk 10-15 gün 2 günde bir sprey şişesiyle sulama yapın. Ardından havanın sıcaklığına göre derinlemesine sulama yapabilirsiniz.

Kaynak: Objektif Por