Eklem Ağrılarının Belirtileri

Bir insanın eklemleri uzun zaman bozulmadan durabilir. Fakat yaşamın zorlaştığı dönemlerde eklemler sorunlar çıkabilir...

Eklem Ağrılarının Belirtileri
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 20:52

Yaptığımız işlerden dolayı kireçlenme ortaya çıkar. Kireçlenmenin sebebi eklem yerlerindeki tuzların birikmesidir. Eklem ağrılarının oluşumu ise, yaşımız 40 yaş üstü olduğunda kemikler değişime uğramasıdır. Kalsiyum fazla miktarda alınmadığı takdirde kireçlenmeler sıkça görülebilir. Kazalar, spor yararlanmaları, yaşımız ve kilomuzda kireçlenmeler sıkça görülebilir. Genellikle ellerimiz kireçlenmeye yatkındır.

BELİRTİLERİ

Kireçlenen bölgelerde ağrılar ve eklem sertliği görülebilir. Hastalık tedavi yapılmadığı zaman hareketlerimiz yavaşlar. Zorlanmaya başlarız. Ağrılarımız şiddetlenir kaslar kasılır. Eklem yerlerinden sesler duyarız. Özelikle kalçada, dizde ve omurga arasında eklemlerde sıkça rastlanır. Röntgen filimle belirtileri öğrenilebilir.

TEDAVİ ŞEKİLLERİ

Eklemlerde kireçlenen bölgenin tedavisi, ağrıları durdurmak ve eklemlerin rahat hareket etmelerini sağlamaktır. Fizik tedavisi uygulanır, ağrılar durdurulur ve hastalık ilerlemesi önlemek amacıyla tedavi başlar.

Fizik tedavide eklem kaslarını güçlendirir, ayrıca sıcak uygulamada işe yarayabilir.

Ayrıca kas gevşetici ve ağrı kesicilerde işe yarar. Dizdeki ve kalçadaki eklem ağrılarında ise kilomuzu düzenlemek gerekir.

Ayrıca bastonda kullanmak rahatlatır. Kireçlenmenin en büyük özeliği, kalsiyum tuzların birikmesinden oluşur. Kireçlenmenin tedavisi yoktur.

Fakat hastalık durdurulabilir ve ağrılara da yardımcı olunabilir. Yağlı, unlu, sekerli, tuzlu yiyeceklerden kaçınmalıyız. Sebze yemeklerine ve süt ürünlerine ağırlık vermeliyiz. Yaşımızın ilerlemesinde aldığımız kalsiyum miktarını düzenli bir şekilde alırsak bizim için çok yararlı olur. Yaptığımız egzersizlerde işe yarar, fazla yormadan vücudumuzu spor yapabiliriz. Eklem ağrılarımızı azaltabiliriz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.