Diş Çürümesine Neden Olduğu Kanıtlanan Yiyecekler! Diş Sağlığınız İçin Asla Tüketmeyin!

Dişlerinize zarar verecek kötü yiyecekler nelerdir? Diş Sağlığınız için uzak durmanız gereken yiyecekleri sizler için sıraladık..

Diş Çürümesine Neden Olduğu Kanıtlanan Yiyecekler! Diş Sağlığınız İçin Asla Tüketmeyin!
Yayınlanma Tarihi : 15 Temmuz 2021 19:44

Objektif Port'un araştırmasına göre: Hem diş çürümesine hem de diş eti hastalığına kolayca katkıda bulunabilen yapışkan bakteri dolu plağa neden olacak pek çok farklı içecek ve yiyecek var. Dişlerinizi sağlıklı tutmak için en iyi yiyecekleri tükettiğinizden emin olmak istersiniz, ancak aynı zamanda dişleriniz için en kötü yiyeceklerden de kaçınmak istersiniz.

Dişleriniz İçin En Kötü Yiyecekler

Ekmek

Bu birçokları için sürpriz olabilir, ancak ekmeği çiğnerken tükürük, mevcut tüm nişastaları şekere dönüştürür. Sonuç, macuna benzer bir maddedir. Bu nedenle ekmek dişlerinizin arasındaki yarıklara yapışır. Ne yazık ki, sonuç genellikle boşlukların ortaya çıkmasıdır. Karbonhidrat istiyorsanız, daha az şeker içerdiğinden ve normal ekmek kadar kolay parçalanamayacağından tam buğdayı tercih edin.

Alkol

Çok az insanın bildiği bir şey, alkolün ağzı kurutmasıdır. Ağız kuruduğunda, sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsak zorunlu olan tükürüğe ihtiyacımız vardır. Yiyeceklerin dişlerimize yapışmasını önleyen ve yiyecek parçacıklarını ortadan kaldıran tükürüktür. Tükürük, diş eti hastalığı, diş çürümesi veya diğer enfeksiyonların bazı erken belirtilerini bile onarabilir. Ağzın nemlendirilmesi gerekir ve gerektiği kadar su içmeniz gerekir ancak alkol içtiğinizde özellikle çok fazla ise tükürük kaybolur ve diş problemleri ortaya çıkar.

Ekşi Şeker

Bu elbette sizin için bir sürpriz değil ama çoğu insan ekşi şekerin ağız için ne kadar kötü olduğunun farkında değil. Dişlerinize hiç zarar vermeyen birçok farklı asit içerir. Ayrıca, çiğnendikleri için ekşi şekerler uzun süre dişlere kolayca yapışabilir. Çürümenin ortaya çıkması çok daha olasıdır. Canınız tatlı çektiğinde çikolata yemek çok daha iyi bir seçimdir.

Karbonatlı İçecekler

Soda sağlığınız için hiç de iyi değil. Çoğu insan gazlı içeceklerin sizi hızla şişmanlattığını bilir ama bilmedikleri şey dişlerinizi kolayca yok edebilecekleridir. Aslında, büyük miktarda karbonatlı soda içmek, dişler için kokain veya metamfetamin kullanmak kadar zararlıdır. Temel olarak, dişleri asitle kaplarsınız ağız kurur, bu da daha az tükürük oluşmasına neden olur. Ayrıca koyu renkli içecekler dişleri çok kolay lekeleyebilir veya rengini bozabilir.

Buz

Buzun diş apsesi olduğunda rahatlama gibi kullanımları olsa da, çiğnemek gerçekten kötü bir fikirdir çünkü diş minesine ve yontulmuş dişlere zarar verebilir. Soğutulmuş su veya buz eklenmemiş diğer sağlıklı içecekleri içmek çok daha iyidir.

Kuru Meyveler

Kuru meyveler sağlıklı atıştırmalıklar kategorisine girer. Ancak incir, kuru üzüm, kuru erik ve kayısı da dahil olmak üzere çoğu çok yapışkandır. Kuru meyveler dişlerinize kolayca yapışır. Bu da geride çok şeker bırakır. Kuru meyve sevenler yedikten sonra ağızlarını bol su ile çalkalamalı, fırçalamalı ve hatta diş ipi kullanmalıdır. Taze meyve yemek her zaman kuru meyveden çok daha iyidir.

Patates Cipsi

Listedeki bir diğer sürpriz olan patates cipsi doyurucu ama çok fazla nişasta içeriyor ve bu da dişler arasında sıkışıp şekere dönüşüyor. Nişasta plak bakterilerini besleyebilir ve bu da dişleriniz için kötü olur. Dş ipi kullandığınızdan emin olun, böylece sıkışan tüm parçacıkları giderebilirsiniz, aksi takdirde diş problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Dişleriniz için bu kötü yiyecekleri yemek tüm dişlerinizi anında etkiler mi? Hayır, ama beslenmedeki her şeyde olduğu gibi, her şey ölçülü olmakla ilgili! Dişlerine iyi bak!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.