Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısını ne keser evde?

Günümüz dünyasında kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren sağlık sorunlarından bir tanesi de diş ağrılarıdır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısını ne keser evde?
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 23:04

Diş ağrıları, hemen hemen birçok insanın başına gelen ve kabir azabı olarak nitelendirilir ve sancılı bir süreç olarak tanımlanır. Peki, diş ağrısı neden olur? diş ağrı tedavisinde neler yapılabilir? Diş tedavisi nasıl yapılır? Gibi birçok sorunun cevabını sizin için araştırdık. İsterseniz gelin birlikte bakalım.

Dişler Neden Ağrır?

Dişlerde oluşan ağrılar 3 şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; yemek esnasında ya da yemek sonrasında, dişin iltihaplanması ve yaralanmalar sonucunda oluşan diş ağrılarıdır.

Yemekte Ve Sonrasında Oluşan Ağrılar

Yemek yerken ya da yemek sorası diş çürük boşluklarının içine giren yemek artıkları diş sinirini etkileyerek çok acı bir diş ağrısına neden olur. Bu ağrıyı hafifletmenin yolu ise dişi fırçalamaktan veyahut diş ipi kullanmaktan geçer. Bu yöntemleri denedikten sona ağrının biraz olsun hafiflediğini görebilmekteyiz. Bu tür diş ağrılarında diş doktoruna muayene olarak gerekli tedavi sürecini başlatmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Dişin İltihaplanması Soncu Oluşan Ağrılar

Diş iltihaplanması ilerleyen bir diş çürüğünün olduğunu söyler bize. Bu ilerlemiş diş çürüğü diş sinirinin ölmesi ve dişin enfeksiyon kaptığını ifade eder. Daha sora diş bölgesinde ve yüzde şişmeler görülebilir. Ayrıca bu tip diş ağrıları geceleri meydana gelmektedir. Bu diş ağrısını yok etmek veya hafifletmek oldukça güç bir durum. Ama yine de yapabilmemiz gereken ilk iş yemek artıkları varsa bunu hemen temizlemektir. Fakat büyük ihtimalle diş ağrısı devam edecektir. Bu durumda diş doktorunun reçete ettiği bir ağrı kesici kullanmanız gerek. Aksi halde acıya katlanmanız çok zor bir durum olacaktır. Ayrıca size büyük ihtimalle doktor tarafından enfeksiyonu kontrol altına almak için bir antibiyotik verilecektir. Bu tip diş ağrılarında vakit kaybetmeden bir diş doktoruna muayene olmanız elzemdir.

Yaralanmalar Neticesinde Oluşan Diş Ağrıları

Dışarıdan gelebilecek bir darbe ya da bir travma neticesinde dişlerde yaralanmalar meydana gelebilir. Dişleriniz kırılabilir, diş etleriniz zarar görebilir ya da dişleriniz yerinden çıkabilir. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir diş doktoruna muayene olmanız lazımdır.

Diş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ağrılarında hata yapılan birçok uygulama mevcuttur. Özellikle halk arasında sıkça yapılan hatalardan bir tanesi de aspirini veya bir ağrı kesiciyi dişin üzerine koymaktır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Çünkü diş üzerine konulan herhangi bir kimyasal diğer yumuşak dokulara ya da diş etine zarar verecektir. Siz dişinizin ağrısını gidereyim derken başka bir diş ağrısına kapı aralamış olacaksınız. Bunun yerine diş fırçalama ve diş ipi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Buna ilave olarak tuzlu suyu ağızda gargara yapmakta oldukça faydalı olacaktır. Öte yandan yüzde şişkinlik var ise o bölgeye buz kompresi uygulaması yapılması faydalı olabilir. Diğer yandan ağrıyan diş bölgesine bir pamuğa 3-5 damla damlatılmış karanfil yağı tatbik edilebilir. Çünkü karanfil yağının uyuşturucu özelliği vardır. Bir nebze dişinizin ağrısı böylece hafifletilmiş olunacaktır. Lakin, karanfil yağının diş etlerine değmemesine dikkat ediniz. Aksi halde diş etlerinize zarar verebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum