Daily Mail Beyni Öldüren Yiyecekleri Açıkladı Hepsi Her Gün Soframızda

Bazı yiyeceklerin beyni etkilediği ve hafızayı öldürdüğü ortaya çıktı! Beyne zarar veren yiyecekleri ise bilim insanlarının araştırmasına dayandıran Daily Mail gazetesi duyurdu. İşte o yiyecekler...

Daily Mail Beyni Öldüren Yiyecekleri Açıkladı Hepsi Her Gün Soframızda
Yayınlanma Tarihi : 04 Ağustos 2021 19:10

Gün içerisinde beyin ve hafıza sağlığına zarar veren bu ürünleri farkına varmadan tükettiğinizi biliyor muydunuz? Belki şekerli bir bardak çay veya gün arası yediğiniz patates kızartması...

Şimdi sizler için hazırladığımız listede yer alan yiyecek ve içeceklerin beyni ve hafızayı olumsuz yönde etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Elbette alacağınız radikal bir kararla bu zararlardan zamanla kurutmak mümkün! Bunun içinde sizler için beyin ve hafıza sağlığına oldukça faydalı yiyecek ve içeceklerin listesini de hazırladık.

İşte beyin ve hafıza sağlığını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen yiyecek ve içeceklerin listesi...

Daily Mail gazetesinde yer alan beyni öldüren yiyecekler;

1-Şeker

Şeker, hafıza zayıflatıcı bir bileşene sahip. Uzun süreli şeker ve şeker ürünleri kullananların ise çeşitli nörolojik problemlerle karşılaştığı kanıtlanmıştır.

2-Fastfood Gıdalar

Yapılan araştırmalar, fastfood tüketiminin beynin kimyasını değiştirdiğini kanıtlamıştır. Montreal Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada uzun süreli fastfood tüketmenin beynin kimyasını değiştirmesi sonucu depresyon ve anksiyeteye neden olduğunu kanıtlamıştır.

3-Kızarmış Ürünler

Kızarmış yiyeceklerin ciddi beyin hasarına yol açtığı ve merkezi sinir sistemine zarar verdiği kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda kızarmış yiyeceklerin özellikle çocukları etkilediği ortaya çıkmıştır.

4-İşlenmiş Ürünler

İşlenmiş gıdalar da kızarmış gıdalar gibi koruyucu madde, katkı maddeleri ve çeşitli tatlandırıcılar içerdiği için oldukça tehlikelidir. İşlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemini direk etkilemektedir. Sonucunda da beynin işlevsel bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Özellikle ileriki yaşlarda Alzheimer ortaya çıkmaktadır.

5-Tuzlu Gıdalar

Tuzun zararları saymakla bitmez. Özellikle kalbe oldukça zararlıdır. Fakat yapılan araştırmalar zekayı da gerilettiğini ortaya koydu. Tuzun barındırdığı yüksek miktardaki sodyum, düşünme yetisini de zamanla zayıflatır.

6-Alkol

Alkolün karaciğere olan olumsuz etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Fakat az bilinen bir etkisi ise beyni tükettiğidir. Aşırı alkol tüketimi zamanla hafızayı zayıflatır ve düşüme yetisini yok eder.

Peki Beyne Faydalı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

1-Yeşil Yapraklılar

Yeşil yapraklı sebzeler, sadece beyne değil neredeyse vücudumuzun tamamına oldukça faydalıdır. Özellikle K vitamini, lutein, folat ve beta karoten içeren lahana, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler beyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

2-Yağlı Balıklar

Alzeimerdan korunmak istiyorsanız haftada en az iki kez seçtiğiniz yağlı bir balığı tüketin. Yağlı balıklar, omega-3 ve D vitamini açısından oldukça zengindir. Bu da hem zihninizi hem de vücudunuzu oldukça dinç tutan önemli iki faydalı bileşendir.

3-Meyve

Meyvelere parlak tonları veren flavonoidler, aynı zamanda hafızanızı da geliştiren bir maddedir. Yapılan araştırmalar bu doğal bitli pigmentlerinin hafızaya olan olumlu etkisini ortaya koymuştur.

4-Kuruyemiş

Kuruyemiş kategorisine giren ceviz ve fındık özellikle protein ve faydalı yağ açısından oldukça zengindir. Bu faydalı yağlar ve proteinler hafıza gelişimi için oldukça önemlidir.

5- Kahve

Sabahın erken saatlerinde içeceğiniz bir fincan kahve veya çaydan alacağınız kafein kısa süreli de olsa konsantrasyon arttırıcı özelliğine sahiptir. Odaklanma güçlüğü çekiyorsanız sade bir kahve ile güne başlayabilirsiniz. Öte yandan gün arasında da bir fincan daha kahve veya çaydan kafein alarak tazelenebilirsiniz.

Kaynak: Sözcü - Posta - Objektif Port