Daha kolay İngilizce nasıl öğrenebilirim?

Yabancı dil öğrenirken yapılması gerekenlere dair tavsiyeleri okuyabilirsiniz.

Daha kolay İngilizce nasıl öğrenebilirim?
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 21:47

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Tavsiyeler

1. Amacınızı belirleyin

Kulağa çok sıradan gelebilir ama niçin yabancı dil öğrenmek istiyoruz sorusunun cevabı açıklığa kavuşursa motivasyonunuzu kaybetmezsiniz. Hedef netleştirilmezse motivasyon zamanla azalır ve dili öğrenemezsiniz.

2. Düşünün ve konuşun

Amacınız netleştikten sonra, öğrenmek istediğiniz dili günlük yaşamda kullanmak gerektiğinin farkında olmalısınız. Öğrenmeye çalıştığınız dilde düşünmeye çalışın. Zihninizde sohbetler kurgulamak ve yalnız olduğunuzda kurguladığınız sohbetleri kendi kendinizle konuşarak diyalog haline getirmek yabancı dilde düşünmenize yardımcı olabilir. Bu, aynı zamanda yabancı bir dilde konuşmak ile alakalı hissetiğiniz utanma duygusunun giderilmesine yardımcı olur.

3. Bir arkadaş edinin

Yabancı dil öğrenirken bir arkadaş bulmak motivasyonunuzu daha da artırabilir ve öğrenmekte olduğunuz dilde kendisiyle konuşabileceğiniz bir arkadaşa sahip olmuş olursunuz.

4. Bilinçli olun

Dil öğrenmekteki amacınızı daima hatırlayın. İlgi alanınıza hitap etmeyen eserleri okuyarak kendinizi ihtiyaç duymadığınız bilgilerle boğmayın. Örneğin, niyetiniz yabancı bir ülkeye seyahat etmek ise o dildeki tıp terimlerini bilmenize gerek yoktur.

5. Pes etmeyin

Hata yapmadan dil öğrenemeyeceğimiz gerçeğini kabullenmeliyiz. Hata yapmak bizi hedeflerimizden alıkoymamalı. Unutulmamalı ki adım atmaya başladığımız ilk anlarda sıklıkla düşeriz ama hiçbir zaman yürümekten vazgeçmeyiz.

6. Dinleyin

Bir dilde konuşabilmek için öncelikle olarak o dilde söylenenleri anlamak zorundayız. Söylenenleri anlamak için ise bol bol dinleme egzersizi yapmalıyız. Müzik dinlemek, film izlemek dinlediğimizi anlamak adına bizlere yardımcı olabilir.

7. Gözlem yapın

Sizin geçeceğiniz yollardan geçmiş ve yeni bir dil öğrenmiş bir kimsenin yabancı bir dil öğrenirken edindiği tecrübelerden faydalanmak o kimsenin düştüğü hatalara düşmemek adına faydalı olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.