Çürütmeden Uzun süre sarımsak saklamanın 5 kolay yolu

Sarımsak günümüzde Türk mutfağında çokça tüketilen bir besindir. Bazen durduğu yerde çürüyebilen sarımsakları uzun süre muhafaza etmek ise mümkündür. İşte işinize yarayacak pratik bilgiler.

Çürütmeden Uzun süre sarımsak saklamanın 5 kolay yolu
Yayınlanma Tarihi : 15 Ocak 2022 20:30

Sarımsak çok sayıda yemekte kullandığımız harika bir sebze. Soğan kadar herkes tarafından sevilmese de sarımsak mutfağımızın demirbaşıdır desek yeridir.

Çok sayıda kişi sarımsak fazla kullanıldığı için market ve pazardan bolca sarımsak alıyor. Ancak mutfakta durduğu yerde çürüyebilen bir sebze olan sarımsak sonrasında kullanılamayacak hale geldiği için çöpe atılıyor.

Haberciniz adlı bir haber sitesi sarımsakları çürütmen saklamanın beş yolunu açıkladı.

Buna göre ''Robottan geçirmek, Yağda Saklamak, Kapaklı Cam Kavonozda Saklamak, Turşu yöntemiyle saklamak ve sarımsak tozu yaparak saklamak'' öneriliyor.

Robottan nasıl geçirilecek?

Sarımsakların kabuklarını sokun ve ardından rendeleyin ya da robottan geçirin. Sonrasında üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyip karıştırın ve buzdolabı poşetine sarımsaklarınızı koyun. Sonrasında dondurucuya koyabilirsiniz. Kullanmak istediğinizde ince bir tabaka haline geleceğinden istediğiniz miktarda alıp kullanabilirsiniz.

Yağda nasıl saklanacak?

Kabuklarını sarımsakların soyun ve cam bir kavanoz içerisine koyun. Üzerine zeytinyağı ilave ederek saklayın. Dilerseniz kekik ve karabiber de ekleyip bu sosu salatalarınıza ekleyin.

Kapaklı Kavanozda Saklama?

Kabuğu sarımsakların soyun ve cam kavanoza sarımsakları dizin. Üzerine 1 çay kaşığı tuz ekleyip buzdolabına kaldırın. Uzun süre sarımsaklarınız taze kalacaktır.


Turşu Yaparak Saklama

Sarımsakları 1 kiloluk cam kavanoza koyun. Üzerine 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. 1 tatlı kaşığı da limon tuzu. Ardından 1 su bardağı sirke ve kavanozun ağzına kadar su ilave edip kapağı iyice kapatın. Bu yöntemle de sarımsak uzun süre saklanabilir.

Sarımsak Tozu Yaparak saklama

Sarımsakları ince ince dilimleyin ve yağlı kağıda yerleştirin. Üst üste gelmeyecek şekilde iyice yayın. 5 gün güneşte kurutun. Kuruyunca üzerine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyerek robottan geçirin. Un haline gelen sarımsak tozunu bir cam kavanoza koyun ve yemeklerinizde , çorbalarınızda ekleyecekken kaşık yardımıyla kullanın.

Bu yöntemlerle sarımsaklarınızı uzun süre saklayabilir ve onları bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.