Çok daha Lezzetli makarna pişirmenin 6 püf noktası

Makarna pişirirken bilmeniz gereken mutfak sırları. Çok sayıda usta aşçı makarna pişirirken bu püf noktaları uygulamaktadır.

Çok daha Lezzetli makarna pişirmenin 6 püf noktası
Yayınlanma Tarihi : 09 Nisan 2022 18:37

Makarna dünya mutfağının en çok tercih edilen yemeklerindendir. İtalya'da farklı Türkiye'de daha da farklı yapılmaktadır. Makarna dünyanın dört bir yanında uzun yıllardır tüketilen en pratik yemeklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Ucuz olması nedeniyle de tercih edilen makarna günümüzde de en çok tüketilen yiyeceklerden.

LEZZETLİ MAKARNALAR YAPMAYI ÖĞRENİN

Lezzetli makarnalar yapmak ise aslında çok kolaydır. Bazı bilmeniz gereken püf noktalarla çok daha lezzetli makarnalar yapabileceksiniz.

Haberciniz tarafından paylaşılan bir içerikte lezzetli makarna yapmanın 6 püf noktasından bahsedildi.

İşte lezzetli makarna yapmanın 6 püf noktası

Haşlama suyunu kenara ayırın
Çoğunlukla makarna yapan herkes makarnanın suyunu direkt olarak döker. Halbuki lezzetli makarnanın sırrı o tencerededir. Makarnayı süzeceğiniz zaman mutlaka bir bardak makarna suyunu kenara ayırın. Makarnanın sosunu yapacağınızda bu suyu içine ekleyin. Ardından gelecek olan tada bayılacaksınız.

Tuzlu su
Makarna yaparken kullandığınız haşlama suyuna mutlaka tuz ekleyin. Tuzlu suda makarna yapmak daha diri ve lezzetli makarna elde etmenizi sağlar.

Hazır domates soslarından uzak durun
Paketli sosların yanından bile geçmeyin. Makarnanızı lezzetli bir domates sosuyla yapmak istiyorsanız cevap basit. Bir sosluğun için 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 soğan, bir kabuksuz domates, 1 tutam tuz, 1 avuç taze fesleğeni sırasıyla olacak şekilde ekleyip pişirin. Bu sosu da makarnanıza ekleyin.

Makarnayı yıkamayın
Makarnayı süzdükten sonra suyla yıkayıp o kıvamlı halini bozmayın. Makarnayı süzdüğünüz anda sosla birleştirecek şekilde kendinizi ayarlayın. Makarnanın üzerindeki kıvam sayesinde sos makarnaya daha da tutunacaktır.

Zeytinyağı kullanmaktan çekinmeyin
Makarnanın tadını kullanılan yağ direkt olarak etkiler. Makarnayı tatlandırmak istediğinizde ayçiçek yerine zeytinyağını tercih edin.

Paketin üstündeki pişirme süresine dikkat edin
Kullandığınız makarnanın paketinin üzerinde pişme süresi yazar. Bu sürelere mutlaka dikkat edin. Fazla ya da az pişirmek makarnanın lezzetini yerle bir eder.

Not: Makarna pişirdiğinizde aynı gün tüketmeye dikkat edin ertesi güne makarnanızı bırakmayın. Bekletilmiş makarnanın lezzeti kaçmaktadır. Eğer aynı gün tüketemeyecekseniz tam paket yerine yarım paket makarnadan makarnanızı pişirebilirsiniz. Hem israf olmamış olur hem de makarnanızı taze olarak tüketmiş olursunuz.

Kaynak: HABERCİNİZ.BİZ - OBJEKTİF PORT