Çelik Gibi Bir Hafıza İçin Sofradan Eksik Etmemeniz Gereken 5 Besin

Bazı besinler hafızayı güçlendiriyor. Beyni güçlendiren ve zihni açan 5 besini Akşam gazetesi açıkladı.

Çelik Gibi Bir Hafıza İçin Sofradan Eksik Etmemeniz Gereken 5 Besin
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 18:50

Beyin ve hafıza sağlığı insan yaşamı için oldukça önemlidir. Beyin ve hafıza sağlığını okuma, bulmaca çözme ve bazı aktiviteler ile geliştirebilirken bazı besinlerle de destekleyebiliriz.

Bazı besinler özellikle hafıza güçlendirici etkiye sahiptir. Sadece hafıza değil, diğer organlarımız ve bağışıklık sistemimiz için de destekleyicidir.

Akşam gazetesinde yer alan bir haberde; hafızayı güçlendiren 5 besine yer verildi. Ortak noktalarının ise D, E, A vitamini ve flavonoidler bakımından zengin olduğu ortaya çıktı.

Hafızaya Güçlendiren 5 Besin

Balık

Balık, özellikle de somon ve levrek gibi yağlı balıkların hafıza güçlendirici etkisi olduğu ortaya çıktı. Alzheimer hastalarının da bol bol tüketmesi tavsiye ediliyor.

Yaban Mersini

Yaban mersininin içerisinde barındırdığı antosiyaninler ve flavonoidler sayesinde beynin hafızadan sorumlu olan bölgesi üzerinde oldukça etkili olduğu ortaya çıktı.

Yeşil Çay

Uzak Doğu'nun güzellik ve sağlık sırrı olan yeşil çay, içerisinde barındırdığı polifenollerin ve flavonoidler sayesinde hafızaya geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Demir ve A vitamini bakımından zengin yeşil yapraklı sebzelerin, özellikle ıspanak, pazı, lahana ve marulun güçlü bir hafıza için tüketilmesi gerektiği araştırmalar sonucu kanıtlandı.

Yer Fıstığı

Beyin ve güçlü bir hafıza için her gün bir avuç yer fıstığı tüketilmesi birçok doktor tarafından öneriliyor.