Çay demlerken lezzetini kaçıran hata. Zehre dönüştürüyormuş

Çay Türk mutfağının en lezzetli içeceklerindendir. Siyah çay demlerken çayın lezzetini kaçıran hata..

Çay demlerken lezzetini kaçıran hata. Zehre dönüştürüyormuş
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2021 21:33

Sabah kahvaltıda olsun akşam yemeğinden sonra olsun çay mutfağımızın en lezzetli içeceklerindendir. Ancak çay demlerken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktaları var.

Bir çok kişi bilinçsizce çay demlerken aslında zehir içtiğinin farkında değil. Çayın lezzetini korumak büyük önem taşıyor.

Sabah bu konuyla ilgili lezzetli çayın püf noktalarını aktaran bir haber yayınladı. Yayınlanan bu haberde lezzetli çay yapmanın püf noktaları da anlatıldı.

Çayın acımaması ve lezzetinin kaçmaması için demledikten sonra ocağın üzerinde bekletmeyin. Kimi altı açık bir şekilde çayı bekletiyor. Altını kıstım soğumasın diyor. Oysa bu şekilde bekletilen çay başlı başına bir zehre dönüşüyor. Tadı kaçıyor ve lezzeti tamamen yok oluyor.

Bu yüzden çayınızı demledikten sonra mutlaka ocağın üzerinden alın. Bu şekildeki çayı tüketmek mide yanması ve reflü gibi problemleri artırır. Çayınızı demlerken de ayrıca çayı yüksek ısıya asla maruz bırakmayın. Sürekli kaynar şekilde yüksek ısıya maruz bırakılarak yapılan çayda kanser riski bile oluşabiliyor.

Çayınızı mutlaka kaynamış suyla demlemeye dikkat edin. Öte yandan Çay demlerken yapılan bir diğer hata ise daha henüz çay suyu sıcakken üst demliğe çay koyulması hatası. Bu şekilde yapılan çay rutubet alır ve kısa sürede de bayatlamaya yol açar.

İlgili Haberler