Canan Karatay'ın tüketmeyin dediği besin

Canan Karatay'ın dikkat çeken beslenme uyarılarından biri de herkesin özellikle kahvaltı sofrasında yer alan Balla ilgili. Bal bugüne kadar faydalı sandığımız yiyeceklerden biri. Ancak Canan Karatay balla ilgili uyardı. Nedeni ise bakın ne.

Canan Karatay'ın tüketmeyin dediği besin
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2021 20:36

Canan Karatay'a karşı çıkanlar olsa da onu seven çok sayıda takipçisi Canan Karatay'ın geçmişteki açıklamalarını araştırıp paylaşmaya ve dostlarına önermeye devam ediyor.

Günümüzde Canan Karatay'ın haklı olduğunu doğrulayan bir çok araştırma da yayınlanmış durumda.

Bazı besinlerin tüketilmesi gerektiğini dile getiren Canan Karatay bazı besinlerin ise kesinlikle tüketilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Haber7 Canan Karatay'ın bugüne kadar yaptığı açıklamaları derleyen bir haber yayınladı. Karatay'ın açıklamalarından derlenen bu haberde kıtır kıtır kuru yemiş yenilmesi önerillirken en iyi atıştırmalık olarak ise fındık ve badem gösterilmiş.

Türk kahvesi içilmesini de tavsiye eden Canan Karatay her türlü diyet ürünlerle birlikte meyveli yoğurttan bile uzak durulması gerektiğine dikkat çekiyor..

Aç karnına her sabah bir çay bardağı hakiki zeytin yağı içilmesini de öneren Canan Karatay zeytinyağının aynı zamanda da anne sütü kadar değerli olduğunu belirtiyor..

Canan Karatay'ın en dikkat çeken uyarısı ise Bal hakkında. Şekerin her türlüsüne karşı olduğunu belirten Canan Karatay bal hakkında ise ''Bal Eşittir Zehir'' değerlendirmesinde bulunuyor.

Bal yemek ömrünüzü kısaltmaktan başka bir işe yaramaz diyen Canan Karatay ayrıca yemeklerde ayçiçeği yağı yerine mutlaka tereyağı kullanılmasını öneriyor.

Öte yandan Bal üreticileri Canan Karatay'ın bu açıklamasına tepki göstererek balın doğal bir mucize olduğunu dile getiriyorlar. Bir çok beslenme uzmanı ise balın faydalı olduğunu dile getirirken ancak doğal ve organik balın faydalı olduğunun altını çiziyorlar.

Piyasadaki bir çok balın organik olmadığına da dikkat çeken uzmanlar illa bal tüketilecekse bilinen markalardan ve güvenilir kişilerden alınmalı. Kimisi bal yerine gerçekten şekeri dayayarak vatandaşların sağlığıyla oynuyorlar değerlendirmesinde bulundular.

Bal tartışmasına Habertürk'te katılarak balın zararlı olabileceği konusunda dikkat çeken bir haber yayınladı. Yayınlanan bu haberde ise balın hangi durumlarda zararlı olabileceği sıralandı.

Buna göre fazla kilosu ve şeker hastalığı olan kişilerin bal tüketmemesi gerektiğine dikkat çekilerek ayrıca 1 yaşından küçük çocuklara da bal tüketilmemesi gerektiğinin altı çizildi. Balın fazla tüketilmesi durumunda ise kusma, yüksek ateş, ishal, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara neden olduğu belirtiliyor.. Ayrıca kilo alımına da neden olan balın kilolarıyla sorunları olan kişiler tarafından tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuluyor.

Kaynak: HABER7 - HABERTÜRK

İlgili Haberler