Bilim İnsanlarından Kilolu İnsanları Korkutan Koronavirüs Araştırması

Kilo alımıyla kovid-19 virüsü arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Bilim İnsanlarından Kilolu İnsanları Korkutan Koronavirüs Araştırması
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 20:46

OBEZİTE KOVİD-19’A YAKALANMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Kovid-19 virüsünün bulaşmasını engellemek adına pek çok kez yasaklar getirildi. Pandemi döneminde sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasından dolayı hareket alanları daraldı. Bu önemler sonucunda obezite oranlarının yükseldiğini söyleyebiliriz.

Obezite ve diyabet hastalıkları diğer enfeksiyon hastalıklarını da beraberinde getirir. Aynı zamanda obeziteden dolayı kovid-19 virüsünün bulaşma ihtimalini ve bunun sonucunda ölüm riskini de arttırmaktadır. Kovid-19 virüsünden dolayı kaldırılan yoğum bakımdaki insanların ölüm riskinin daha fazla yaşandığı görülmüştür.

Araştırmalara göre Dünya Sağlık Örgütünün sonuçlarına baktığımızda Avrupa’da altmış milyon şeker hastası varlığını sürdürürken her geçen zamanda daha da artış göstermektedir.

Pandemiyle birlikte sosyalleşme daha az sağlanıyor. Bu da hareket alanımızı kısıtlıyor. Dünya Sağlık Örgütü, az hareket etmenin ve yanlış beslenmenin diyabet hastalığına yakalanma riskini arttırdığını söylüyor.

Diyabet hastalığında kan şekeri değerlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Vücudumuzda “defans” adlı sistemin bizi diğer olası enfeksiyonlara karşı koruduğu fakat vücudumuzdaki kan şekerinin yüksek olmasından dolayı defans sistemini bastırdığı ve böylece vücudumuzun direncini azalttığı belirtiliyor.

STRES VE BELİRSİZLİK DE OLUMSUZ ETKİLİYOR

Pandeminin etkisiyle toplumda kilo alımı son zamanlarda daha fazla artmıştır. Obezitenin artışı, şeker hastalığı riskini arttırdığından dolayı korana-19 virüsünün diyabet oranını arttırdığını söylemek yanlış olmaz. Üstüne üstlük düzensiz, yanlış beslenme aynı zamanda gelecek kaygısı eklenmesiyle belirsizlik ortamı oluşturuyor. Bunun sonucunda yaşanan stresi de dahil ettiğimizde daha da sıkıntılı bir hal almasına neden oluyor. Enfeksiyonu sıkıntılı atlatan hastalardaysa steroid isimli ilaçlarla birlikte tedaviler diyabet ya da şeker hastalığına sebebiyet vermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.