Beyin ve Kalp Arasındaki İlişki

Kalbinde beyin gibi kendine has çok kompleks sinir sistemi olduğu için beyin ve kalp arasındaki ilişkiyi kendimce açıkladım. Keyifli okumalar dilerim.

Beyin ve Kalp Arasındaki İlişki
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2021 20:54

Beyin ve kalp arasındaki ilişki mevzu bahis olduğunda aslında beyin denmez eğer kalple kıyaslanıyor ise akla; mantık denir. Acaba mantık mı yoksa kalp mi diye kıyaslanır. Çünkü beyinden beklenen şey mantıklı davranmasıdır… Eee sonuçta beynin olduğu yerde akıl, aklın olduğu yerde de mantık olması gerekmez mi?

İnsanlar neden mantıklarından şikayet eder hep kalpleriyle (duygularıyla) tartıştığı için mi? Çünkü beyin doğruyu söyler. Olaylara realist yaklaşır ama kalp öyle değildir. Senden olayların içinde mantık aramanı istemez, illa da doğru yönü bul demez. Duygularına ve hislerine yönelik hareketler yapar. İstediğin şey sana zarar verse bile sen onu istiyorsan eğer bütün yollar senin der. İstediğin şekilde ilerlemen için duygusal olarak gerekli zemini hazırlar. Araştırmalarla da kanıtlandığı gibi kalbin en çok tepki verdiği anlar duygusal olarak yükseldiğimiz anlardır.

Beyin gibi değildir kalp, beyin asla bütün yollar senindir demez. Tüm seçenekleri süzgeçten geçirerek hangi yolların tehlikeli, hangi yolların daha mantıklı olduğunu bulur. Temelinde aslında beyin seni düşünür. Buna rağmen insanoğlu ne kalpten, ne de beyinden vazgeçebilir.

Ben şöyle nitelendiriyorum beyin ve kalbi…

  • Beyin: anne
  • Kalp: çocuğu

Kalp; ama ben onu istiyorum der, beyin; bak sözüme gelirsin gene mi üzüleceksin sızlanacaksın der. Kalp sonunu bile bile istediğini yapar. Bilmem belki de bir umut beyin yanılır diye düşünür. Ümit eder. Ama anneler gözlemsel ve sezgisel yetkinlikleri olduğu için pek yanılmıyor, büyükler hakikaten boşuna büyümüyor.

Kalp kadar cesur beyin kadar mükemmel olmanız dileğiyle…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.