Beyin ve Hafızanızı Geliştirmek İçin Rahatlıkla Yapabileceğiniz Çok Basit 7 Teknik

Zor olmayan ve yapıldığında da hem beyni hem de hafızayı güçlendiren 7 basit şey..

Beyin ve Hafızanızı Geliştirmek İçin Rahatlıkla Yapabileceğiniz Çok Basit 7 Teknik
Yayınlanma Tarihi : 05 Ekim 2021 19:55

Beyin ve hafıza vücudumuzun en önemli merkezidir. Beyin tüm bedenimizi kontrol eden harika bir mekanizmadır. Beynimizi güçlü tutan şeyse kuşkusuz hafızamızdır.

Hafızamızı ve beynimizi güçlendiren birden çok teknik bulunuyor. Ancak en önemlileri ve en kolaylarını onedio haber sitesi yayınladığı bir haberle sıraladı. Bunlardan 7 tanesini sizlerle paylaşmak istedik:

Kesinlikle Stresten Kaçının

Unutmayın ki Uzun süreli stres, beyne ciddi hasar vermektedir. Stres Mutlaka ezberlemeniz gerekenleri de zor hale getirir. Bu yüzden Mümkünse bunu önleyin ve daha çok rahatlamaya çalışın.

Fantastik Kitaplar Okuyun veya filmler izleyin

Okuyacağınız bu türden kitaplardaki karakterleri o esnada bir hayal gücünüzü de kullanarak yeni yerlere monte etmeye çalışın. Ayrıca Bunu yaparken de, karaktere dokunduğunuzu ya da hissettiğinizi farz etmeye çalışın. Kitap okumak istemiyorsanız bu türden filmler izleyin ve hayal gücünüzü geliştirin.. Unutmayın ki Hayal gücünüzü kullanmak hafıza sarayının temel kuralıdır.

Beyin Egzersizleri Gerçekleştirin

Beyin egzersizleri yapabileceğiniz 3 ana yol ise, Sudoku oynamak, uzun bir rakamı ezberlemek ve tabii ki sıkı bir matematik meraklısı olmaktır. Bu üçüne de ilginiz yoksa en azından bulmaca çözün..

Yeteri Kadar Uyuyun

Basit bir deney yapın. Bir gün sadece 3 veya 4 saat uyuyun. Ertesi gün hasta gibi uyanacaksınız. İki sonra da en az 7 saat uyuyun ve bir kendinize bakın. Daha dinç ve daha sağlıklı olduğunuzu göreceksiniz. Günde en az 7 saat uyumak, yapacağınız bir işi, öğrenmeniz gereken bir dersi beyne depolayacak kadar yeterli bir süre olacaktır..

Sağlıklı Beslenin

Güçlü bir beden ve güçlü bir beyin için Sebzeler, meyveler, deniz ürünleri, yeşil çay veya kırmızı şarap (aşırıya kaçmadan, günde 1-2 bardak) gibi şeyler tüketebilirsiniz.

Formda Kalın

Varsa fazla kilolarınız derhal onlardan kurtulun. Unutmayın ki Vücudunuzun sağlıklı ise, beyniniz çok daha rahat çalışır. Ve Her gün yapacağınız 20 dakikalık fitness tarzı egzersizler hafızanızı ciddi anlamda güçlendirecektir. Spor salonuna gitme imkanınız yoksa en azından günlük 10 bin adım yürümeyi alışkanlık haline getirin.

Sakız Çiğneyin

Birçok sporcu, iş adamı, öğrenci ve film artistleri oyun sırasında sakin kalabilmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih etmektedir. Araştırmacılar sakız çiğnemenin belleği kesinlikle olumlu yönde etkilediğini keşfetmiştir.

Görüldüğü gibi hafızayı güçlendirmek ve beyni daha sağlıklı hale getirmek için birden çok formül ve teknik var. Yeter ki kullanmasını bilelim. Beynimizi ve hafızamızı koruyarak ileride oluşacak Alzheimer gibi rahatsızlıkların önüne önceden geçmiş oluruz.

Hafıza ve beyin konusundaki bu bilgiler hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla da paylaşmayı ihmal etmeyin..

İlgili Haberler