Ayvayı böyle dilimliyorsanız. Vazgeçin besin değerini yok ediyor

Ayva kış aylarının sevilen meyvelerinden biri. Ancak uzmanlar ayvanın bıçakla kesilmesi durumunda besin değerinin yok edildiğini söylüyor! Peki ayva nasıl tüketilecek?

Ayvayı böyle dilimliyorsanız. Vazgeçin besin değerini yok ediyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2021 14:54

Ayva çokça faydaları bulunan bir besindir. Kilo vermeye yardımcı olmakta olan bu kış meyvesi aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirerek kış hastalıklarından korumaktadır.

Saç sağlığı içinde faydalı olan ayva saçtaki sorunları ortadan kaldırdığı gibi saçların hızlı uzamasını da sağlar.

Cildin genç kalmasını sağlayan ayva deyim yerindeyse doğal bir kozmetik ürünüdür. Kanser riskini de azaltan ayva ayrıca damar tıkanıklığı ile kalp hastalıklarına karşı da koruyucu kalkan görevi görür.

Sindirime yardımcı olan ayva tüketildiğinde bağırsakların da hızlı çalışmasını sağlar.

İşte böylesine faydalı olan ayvanın faydasını yok eden bir hata var! Ayvayı bıçakla dilimlemek.

Elmaelma.com'da yer alan habere göre: Ayvanın metal bir bıçakla kesilmesi ayvanın tüm besin değerini ortadan kaldırmaktadır.

Ayvayı güzelce yıkayın. Mümkünse elma yer gibi tüketin. Zararlı sandığınız kabuğu en az ayvanın bizzat kendisi kadar faydalıdır.

İlla ayvayı dilimleyerek yiyecekseniz Objektif Port'un derlediği bilgilere göre bunun da basit bir yöntemi var. Metal bıçak yerine seramik bıçak kullanmak. Seramik bıçaklar bakterilere göre daha dirençli olup daha hijyenik bıçaklardır. Metal bıçağa göre kir tutma riski daha az olan bu bıçak meyve ile domates gibi yiyecekleri dilimlerken de hem daha hızlı dilimlenmesini sağlamaktadır.

Yine de ayvayı kabuğuyla tüketmek en faydalı olanıdır. Bu konuda Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım'da her fırsatta ayva kabuklarının çöpe atılmaması gerektiği konusunda uyararak bu kabukların başta boğaz ağrısı olmak üzere mukoza zarı iltihaplarına iyi geldiğini belirtmektedir. Ayrıca Sabah'da yer alan bir açıklamasında da bağırsak enfeksiyonları içinde son derece faydalı olduğunu belirtmiştir.